Kdopak si dnes vzpomene na tuto vpravdě legendární desku? Původně americká skupina vznikla v roce 1990. Jejich první nahrávky byly doručeny slavnému producentovi Steve Lillywhiteovi (U2, Talking Heads, Rolling Stones, Pogues, Morrissey…), ale kapela se kvůli drogám rozpadla.
V roce 1992 se člen kapely, původem Angličan, Colin Stuart přestěhoval do Prahy, aby zde produkoval nahrávky tehdejších kapel Ecstasy Of Saint Theresa, Naked Souls, Toyen, Sebastians (to byla doba!). Kluci Stuarta ukecali, aby se původní skladby přearanžovali a nahráli znovu. Česká verze Colorfactory byla na světě.
Deska byla nahrána v Rudolfinu už v roce 1993, nakonec vyšla až v roce 1996, protože začínající režisér David Ondříček si hudbu vybral do svého filmu Šeptej. Album má Českou Gramy 1996 za objev roku. Velice křehké, melancholické, indie folk rockové balady s éterickým vokálem.
Pro zajímavost sestava z nahrávání: Colin Stuart – kytara. klávesy, zpěv, Iva Stuart (ex manželka Colina) – fender piano, David Volenec (ex Sebastians) – zpěv, Dušan Lipert (ex Sebastians) – kytara, Štěpán Tůma (ex Sebastians) – bicí, Jan Čechtický (ex Sebastians) – basa, Ivo Heger (ex Toyen) – kytara, klávesy, Jan Muchow (ex Ecstasy..) – piano, kytara.
A jako hosté Gerd Muchow (bratr Jana) – kytara, Jiří Stivín (považte!) – flétny, Irna Libowitz (ex Ecstasy…) – zpěv, Miloš Vacík – perkuse, Helena Jírovcová – zpěv.
- Gauguin
- It´s Always You
- Behold
- Street In Time
- Candy Cane
- Paris
- Kiss Me
- Sorry
- If You Know
- Drift On Your Love
- Kiajaroova
Pokračování? Muchow se věnoval své Ecstasy, Lipert, Čechtický to bylo později Ohm Square, Tůma zase Liquid Harmony. Colorfactory koncertovali minimálně a postupně úplně zmizeli z hudební scény. Druhé a definitivně poslední album Second Infinity (1999) je natočeno už v jiné sestavě.
Desku dneska nikde nekoupíte. A proč to vlastně píšu? Nedávno jsem ji slyšel jako kulisu v jedné restauraci, písničku Sorry, tak si říkám, týýý vogo – to jsou Colorfactory!!!