Staré desky – 78. díl

Dnes takové malé procházení po krásných deskách, které vznikaly jednak v socialistickém táboře, v Německu, Francii, ale nikdo o nich dnes už nic neví. Opravdové hudební perly a podávám pět důkazů.

Tiit Paulus – Tiit Paulus ja Sõbrad (1980)

Estonský jazzový kytarista, ve své rodné vlasti velmi respektovaný, uznávaný, spolupracoval s celou řadou místních kapel a zpěváků. Jako sólista má toto jediné album. Vynikající jazz modal, kde je hodně saxů, kontrabasů, klarinetů.  Je to celé instrumentální a naprosto srovnatelné se špičkovými alby skupin z US, UK, Německa, Holandska, Francie atd. Tiit svoji kytaru zvládá bravurně. Původně vydal komunistický label Мелодия. Na CD marné, neseženete.

Saturnus – 1980/Csigaházak (1982) vše na jednom CD

Velmi neznámí insturumentální jazzrockeři z Maďarska. Péter Dandó (1951-1997) basa, vynikající pianista Béla Szakcsi Lakatos, skvělá kytara Gyula Babos a pár hostů na conga, bicí, perkuse a synťáky. Nechť se Martin Kratochvíl nezlobí, ale tohle je o třídu výš, než jeho Jazz Q.

Bulevar – Mala noćna panika (1982)

Jugoši málokdy zklamou. Srbská kapela z Bělehradu, vcelku málo známá, působila v letech 1978-1982 a kromě tohoto druhého alba mají ještě debut Loš i mlad (1981). Mixují punk, novou vlnu, symph rock, zpívají ve svém rodném jazyce. Po nástupu povinné vojenské služby se kapela rozpadla, ale později působili v dalších jugo skupinách.

Tantalus – Sitting In A Dream (1978)

Jediné album zcela zapomenutých Němců, acid psych folk kraut rock. Zpíváno anglicky. Reedice není. Ovšem deska parádní.

Benoît Widemann – Stress! (1977)

Francouzský klávesák, skladatel, člen progresívní kapely Magma (1974-1981) a jeho sólový debut. Progresívní rock, jazz. Natočil ještě dvě zajímavá alba – Tsunami (1979) a 3 (1984).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com