Anneke van Giersbergen & Árstíðir – Verloren Verdelen (2016)

Tahle deska vyšla před necelým půl rokem, přesně 12.2. 2016, proto se jen o fous dostává mezi “nové desky”.

Se severskými hudebníky  jsem tu nějak roztrhl pytel (Cult Of Luna, Eivør Pálsdóttir, Kvelertak, Sólstafir), to vůbec nevadí, na severu se hraje parádní hudba. Dnes přidám další jméno. Árstíðir je islandská skupina hrající akustickou progresívní, melancholickou muziku ovlivněnou místním folklorem, klasickou hudbou i minimalismem. Fungují od roku 2008 a na kontě mají tři vynikající studiová alba. Určitě se jim budu někdy věnovat více.

Anneke van Giersbergen (1973) asi není třeba moc představovat. Holandská pěvecká diva, instrumentalistka, skladatelka. Působila v gothic metalové kapele The Gathering (skvělé album Mandylion 1995), v roce 2007 od nich odešla na sólo dráhu. Spolupracovala s celou řadou muzikantů (Arjen Lucassen, Anathema, Within Temptation atd.). Se čtyřmi mladými Islanďany se potkala na turné, slovo dalo slovo a připravili posluchačům vzrušující desku nabitou emocemi, duchovnem, melancholií a intimitou. Na metal zapomeňte, tady zní opera! Jedna jediná autorská skladba kapely, jinak samé převzaté skladby, ale jaké! Irving Berlin, Gabriel Fauré, Edvard Grieg, Leonard Bernstein, to jen namátkou. Anneke podává naprosto božský pěvecký výkon a zpívá francouzsky, německy, anglicky i islandsky. Tak zavřete oči a zaposlouchejte se. Jeden můj tip na desku roku 2016.

Verloren Verdelen (2016)

arstidir

  1. Bist Du Bei Mir
  2. Solveig’s Song
  3. Het Dorp
  4. Russian Lullaby
  5. Þér ég Unni
  6. Londonderry Air (Danny Boy)
  7. A Simple Song
  8. When I Am Laid In Earth
  9. Heyr Himna Smiрur
  10. Pavane

Anneke van Giersbergen – zpěv, Gunnar Már Jakobsson – baryton kytara, zpěv, Daníel Auðunsson – kytary, zpěv, Karl James Pestka – housle, viola, zpěv, Ragnar Ólafsson – piano, zpěv a pár hostů na violoncello a housle.

Celé album zde:

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com