Burzum – Sôl austan, Mâni vestan (2013)

Burzum je hudební projekt, který založil Varg Vikernes, norský muzikant, ročník 1973. Vrah, žhář, nacionalista a celkem vzato velmi kontroverzní postava. Zpočátku hráli black metal, později dark ambient, ambient, space music, neofolk. V roce 1993 ubodal nožem Euronymouse (vl. jménem Øystein Aarseth) kytaristu blackmetalových Mayhem a dostal nejvyšší možný norský trest (21 let). Propuštěn byl v roce 2009 a i v kriminále skládal hudbu. Tahle deska má své nespecifikovatelné tajemství a krásno. Však do hlavy Vikernesovi nikdo z nás nevidí a neví, proč dřív páchal trestné činy. Na svůj blog napsal:

“We are all lost souls in a dying world, so to speak, stripped of all spiritual life and energy by the societies we live in, and left to find new spiritual life and energy on our own. We stumble, we fall and we get up again, as we progress, and black metal, although empty and hollow like most other things in this world, is actually a good gateway to the Divine Light. If nothing else black metal has been a way to find true meaning, a positive direction and new life for many.”

A skvělý obal (španělský malíř Ulpiano Checa). Ostatně ve slavných malířských dílech se Burzum vyžíval i dříve. Kdo má rád Tangerine Dream, Briana Eno, Autechre nebo Aphex Twin, zde má další parádičku.

burzum-sol_austan_mani_vestan-300x300

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com