Staré desky – 106. díl

Po albech z historie SSSR, která měla velký ohlas (velký dík – časem se k sovětským albům určitě vrátím), se dnes zaměříme trochu jiným směrem. Industrial, noise, minimal, ambient, jazz, synth pop i náboženství. Tak přeji pěkný poslech všem.

Coup De Grace – Anthems For Doomed Youth (1985)

V překladu “Rána z milosti” je album amerického noise elektronika Michaela Moynihana. Během let 1985-1986 natočil pouhopouhé 3 kazety, které jsou sběratelskou raritou. Spolupracoval s podobně zaměřenou belgickou industrial a noise partou Club Moral. Pro připravené posluchače pastva pro uši!

Alu – Ungesunde Traumbilder (1983)

Německá kapela, která vznikla na troskách krautrockové skupiny Sand, kterou vedl kytarista Ludwig Papenberg (připomínám jejich legendární album Golem – 1974, která je uvedena na tomto blogu v 10. díle starých desek). Příchodem zpěvačky Nadji Molt se dost věcí změnilo. Několik málo nahrávek skupiny Alu stále existuje jen na kazetách. Abstrakce, minimal, experimental, synth pop. Vynikající!

La Sonorité Jaune – 1988

Francouzské duo Pascal Dauzier a Sylvie Loquet působilo v 80. letech 20. století. Hráli fantastický experimentální instrumentální ambient, třeba i post industriál. Jejich několik vydaných nahrávek existuje stále pouze na kazetách. Úžasné!

Apokrifna Realnost – Na rekah vavilonskih (1988)

Apokrifna realnost (občas uváděna zkráceně  jako ApoRea), multimediální náboženský projekt z makedonského města Skopje a jejich jediné album o stopáži pouhých 19 minut. Zpíváno (spíše recitováno) kosovsky, srbsky, makedonsky, latinsky, řecky. Liturgie, evangelium, balkánské etnické motivy, ambient, minimalismus. Původní kazeta byla oprášena a v podobě CD i LP vyšla v roce 2017. Naprostá fantazie k poslechu, zejména nyní, v čase adventu.

Grencsó Kollektíva – 1988-1989

U nás opomíjená maďarská free jazzová, avantgardní a experimentální skupina. Založil ji v roce 1984 tenorsaxofonista a klarinetista  István Grencsó (1956). Velký obdivovatel např. Jiřího Stivína nebo Tomasze Stańka. V průběhu let mnoho personálních změn, spolupráce také s další úžasnou maďarskou kapelou Kampec Dolores. Pod různými názvy funguje Kollektíva dodnes.  Jejich nahrávky z konce 80. let 20. století existují pouze na kazetách a jistě raritní je jejich debut z roku 1985. Obal z dílny českého fotografa Jana Saudka. Ve své zemi je tahle skupina považována za kultovní soubor. Excelent!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com