Staré desky – 23. díl

Samé pěkné věci a vskutku vzácnosti jsem vybral do dalšího dílu o starých vykopávkách. Francie, Švédsko, USA 2x a Japonsko. Každý si vybere dle svého gusta.

Le Grand Nébuleux Et Les Laveurs De Consciences – Les Pirates Du Cortex (1978)

le-grand-nebuleux

Obal nápadně připomíná známá cigára Gitanes. Jedno z těch nejvzácnějších alb francouzského undergroundu. Hudba skvělá, jazz střídá rock, rock střídá experimental, k tomu francouzský zpěv. Mimo jiné na desce hrají 4 saxofonisté na tenor, soprán, alt i baryton. Někteří později odešli k Urban Sax. Na CD dosud nevyšlo.

Kvartetten Som Sprängde – Kattvalls (1973)

kvartetten

Krásná instrumentální práce ze Švédska, famózní hammondky obsluhuje Fred Hellmann. Sedm autorských skladeb složil kytarista a flétnista Finn Sjöberg. Natočili to na jeden zátah naživo ve studiu a nikdy nic jiného od nich nevyšlo.Trochu progresívní rock, trochu jazz, trochu Santana. Skvělé album.

 

Elysian Spring – Glass Flowers (1969)

elysian

40 let ležela tahle fantastická deska v archivu, než to oprášil Japonec. Psychedelic avantgarde free jazz, který natočila šestice muzikantů. Hodně nástrojů (flétny, vibrafon, saxy, křídlovka, trumpeta, samozřejmě kytary). Uhrančivá atmosféra a extra vzácná deska. Jednoduše hudební klenot.

Mother Mallard’s Portable Masterpiece Company – Like A Duck To Water (1976)

mallard

Jedna z prvních kapel, která používala minimoog.  Zakladatel této inovátorské skupiny byl David Borden (1938) a osobně se znal s vynálezcem a průkopníkem elektronické hudby Robertem Moogem (1934-2005). Na tyhle elektronicko-experimentální a minimalistické desky se dávno zapomnělo, až je objevil label Cuneiform Records. Když vezmete v úvahu dobu vzniku, jedná se o revoluční desku. Ukázky jsem posbíral z různých alb.

Ryo Fukui – Scenery (1976)

fukui

Japonský fenomenální jazzový pianista (1948-2016) a jeho debutové album. Natočeno během jednoho večera v klasickém jazzovém obsazení piano-basa-bicí. Nádhera, nic víc se k tomu nedá napsat. Za poslech stojí i jeho další album Mellow Dream (1977).

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com