Staré desky – 39. díl – Estonská sovětská socialistická republika

Kdo by si třeba myslel, že si dělám švandu, tak bych ho rád vyvedl z omylu. Estonsko byla svébytná a nezávislá země, ale okupace komunistického Sovětského svazu v roce 1940 z něj udělala jednu ze svazových republik a to trvalo až do roku 1991. Připomenu jen několik skupin působících v době hluboké totality  70.-80. let na jejich hudební scéně. Možná budete překvapeni…

Collage – Kadriko (1974)

kadriko

Tohle je něco neskutečného. Jejich druhé album a studenti tallinské konzervatoře, kteří vznikli v roce 1966 jako vokální skupina. Natočeno v době, kdy se o ethno a world music zdálo jen těm nejodvážnějším snílkům. Estonský folklor a lidové písně v moderním pojetí, modal jazz. Měli ale dost smůlu. Kdyby známý švýcarský etnomuzikolog Marcel Cellier (1925-2013) nejel do Bulharska, kde objevil Le Mystère des Voix Bulgares, ale do Estonské sovětské socialistické republiky, mají Collage dnes 3 Grammy za své tři desky. Ještě mají bezejmenný debut (1971) a “Käokiri” (1978). Vše určitě stojí za poslech.

Synopsis – 1986

synopsis

Jediné album této skupiny. Kytarista Nevil Blumberg (1961-2015), klávesista Igor Garšnek (1958) a spol. Hráli prog rock s jazzovými a elektronickými vrvky. Nepleťte si s francouzskou skupinou stejného názvu!

Kaseke – Põletus (1983)

poletus

Instrumentální estonská odpověď na canterbury scene a jediné album této skupiny. Kytarista Riho Sibul hrál rovněž ve skupině In Spe, o které se zde také zmiňuji. Jednu skladbu jim složil zakládající člen In Spe, nějaký Erkki Sven Tüür, čtěte pozorně můj příspěvek až do konce.

Sven Grünberg – Hingus (1981)

hingus

Estonský experimentální, meditativní syntezátorový čaroděj (nar. 1956) a jeho debut (v překladu znamená “dech”). Trochu Vangelis, Tangerine Dream a hodně tibetské ozvěny (Sven je předsedou estonského buddhistického institutu). S komunistickým režimem musel bojovat a tak desek moc nevydal, zato filmové hudby téměř ke stovce filmů. Byl zakladatelem estonské kultovní skupiny Mess. O té něco zase příště.

In Spe – 1983

inspe83front

Debutové album této symphonic prog rock folkové skupiny bylo natočeno v roce 1982 a vydavatel Melodija vydal o rok později. Založil je dnes slavný skladatel klasické hudby, tehdy student, Erkki Sven Tüür se svojí manželkou Anne Tüür v roce 1979. Deska přežila komunistické cenzury jen díky tomu, že je album téměř instrumentální a zahajuje ho 20 minutová “Sümfoonia seitsmele esitajale”. Klenot, démant, neskutečná paráda. O rok později ještě natočili “Typewrite Concerto In D“, kde už ani Erkki ani Anne nehrají a deska nedosahuje zdaleka kvalit debutu. Na CD vyšlo v roce 1999.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com