Staré desky – 93. díl

Dnes se musím přiznat, že to ze mně leze, jak z chupaté deky a musím dávat pozor, jestli už jsem některou z dnes nabízených rarit na blog nedával před časem. A do “stovky” se blížím hlemýždím tempem. Užijte se krásného poslechu, přátelé.

Capsicum Red – Appunti Per Un´Idea Fissa…(1972)

Jednodeskovka z italského Trevisa. Částečně instrumentální album, na původním LP první stranu zabral Beethoven a jeho “Patetická”. Velmi moderně pojaté album art rocku, prog rocku, symph i psych rocku. Mauro Bolzan – veškeré klávesy, Paolo Steffan – basa, zpěv, Red Canzian – kytary, zpěv, Robert Balocco – bicí. Mnoho reedicí (CD, LP) a báječná hudba.

Vesala/Sermilä/Hauta-aho/Honkanen/Helasvuo – Ode To Marilyn (1974)

Vypadá to, že jsem právě ohlásil první pětku finské hokejové repre, ale není to tak. Tihle špičkoví finští muzikanti se jednou sešli, zahráli si experimentální avantgardní jazz a každý si šel po svém. Edward Vesala (1945-1999), skvělý bubeník, hrával s Janem Garbarekem, Tomaszem Szukalskim, Tomaszem Stańko, Peterem Brötzmanem a dalšími. Jarmo Sermilä (1939), skladatel, trumpetista, hráč na organ, nástroj kantele. Teppo Hauta-aho (1941), kontrabas. Antero Honkanen (1941), zvukový inženýr, elektronik. Mikael Helasvuo (1941), flétnista. Ve skladbě Nuken Itku (angl. A Doll’s Cry – text Marilyn Monroe) zpívá ženským operetním sopránem Pirkkoliisa Tikka. V reedici teprve letos, tedy 2018 a v LP verzi. Těžce návyková deska, ovšem pro vnímavé a připravené posluchače. Bravurní!

Luna Set – Art (1982)

Zcela zapomenuté německé trio s překrásným ženským vokálem (Juliane Klemms, která nikde jinde už nic nezapívala) hrající electro synth art pop a new wave. Kai Taschner saxy, ty tomu dávají tu pravou šťávu. Produkce, syntezátory Mario Strack. Art je jejich druhé album, debut Comedie (1980) i poslední počin Monkey’s Midnight Mood (1982), to vše stále čeká na reedici. Trestuhodné!!

La Strada – 1987

Jugoslávští (dnes Srbští) Echo And The Bunnymen, Public Image Limited, The Mission a podobně, z Nového Sadu. Je to velmi skvělá deska zpívaná v mateřském jazyce (Slobodan Tišma). Dále basa (famózní) Daniel Stari, bicí Robert Radić, klávesy Jasmina Mitrušić, kytary Horvat Žolt. Později se někteří členové přemístili do další parádní kapely Luna. Rock, new wave, žádné velké štráfy s tím škatulkováním.Reedice není, ale muzika náramná.

Finnczech Quartet – 1986

Naprostý drahokam ve sbírce každého fandy brilantního jazzu. Ovšem reedice neexistuje. Český hudební klávesový fenomén Emil Viklický za svého života pobýval rovněž ve Finsku a tam natočil toto skvostné album. O pár řádků výše v tomto příspěvku zmiňuji jména jako Jarmo Sermilä, Teppo Hauta-aho. K nim se přidal veleslavný český kytarista Rudolf Dašek (1933-2013). Free improvisation, post bop, jak kdo chce. Fantazie!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com