Československé legendy

Zvu vás k poslechu trochu smutného radia FM 0,00. Zpěváci a kapely z československé hudební historie, na jejichž koncert už nikdy neseženete lístek. Zuzana Navarová, Petr Kalandra, Dežo Ursiny, Synkopy 61 (Oldřich Veselý), Jiří Schelinger, Ota Petřina, Jiří Bulis .

Ikona českého folku Zuzka Navarová (1959-2004). Bojovala se svojí nemocí velmi statečně a nikomu nic neřekla. Hudební svět přišel o významnou osobnost.

Petr Kalandra (1950-1995). Kdysi definoval po svém o čem je blues. “Buď nemáš ženskou a nemůžeš žádnou najít, nebo ji máš a nevíš, jak se jí zbavit, nebo není co pít” . Souhlasím.

Ikona československého jazz rocku. Dežo ( 1947-1995). Jeho (a Lennonovo) Imagine z Valašského špalíčku 1989 je nepřekonatelné. Text Ivan Štrpka (1944). A Dežo vůbec netušil, že za mnoho let bude Imagine manifestem za zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou. Oni dva změnili Slovensko a už neměli šanci se to dozvědět. Zpívají a hrají Milan Lasica, Nora Ibsenová, Jozef Ľupták, Emma Drobná, Erik Šulc, Martin Sillay a Robert Pospiš. “A stále sa mi marí, že si tu s nami Ján, a úsmev v tvojej tvári sa pridal k našim snom.” Husí kůže po celém těle.

Olda Veselý (1948-2018). Zpěvák nadaný od Boha. Synkopy , M Efekt, Svitanie, Svět hledačů a hlavně Černý racek. Opustil nás po těžké nemoci.

Nejlepší cover od Uriah Heep v československých dějinách.

Jiří Bulis (1946-1993). Zpěvák, skladatel, textař, klavírista. Život zasvětil divadlu (např. Na provázku) a filmu (např. ceněný film Věry Chytilové Šašek a královna neboli sólo pro Bolka Polívku a Chantal Poullain). Skvělý hudebník, špatný řidič. Zahynul při automobilové nehodě. Po žádné slávě netoužil. Dejte si jeho album Tiché písně.

Ota Petřina (1949-2015), nejlepší český rocker, kytarista, vášnivý kuřák (až 80 francouzských bezfiltrovek denně). V 70. letech minulého století se podílel na skvělých albech Václava Neckáře nebo Petry Janů. A taky na debutu Luboše Pospíšila. A na mnoha dalších albech (Ulrychovi, Marta Kubišová atd.). Jeho dvě sólovky ( Super-robot 1978, Pečeť 1983) patří ke klenotům českého prog rocku.

Jirka Schelinger (1951-1981). Český démon a “švihák lázeňský” pop rockové hudby a bigbítu, velký milovník žen. Zahynul za podivných okolností při pádu z bratislavského Starého mostu. Jeho tělo se nikdy nenašlo a za vším hledej zločineckou organizaci StB. Jirka měl totiž nahradit Ozzyho v legendárních Black Sabbath, což komouš nemohl dopustit. Nabízím k poslechu sabbatovské covery A National Acrobat (Metro, dobrý den) a Into The Void (Báječní muži). Jeho jedno album se jmenovalo “Nemám hlas jako zvon”. Jirka měl hlas jako sto zvonů. Jirko, Holubí dům, který složila nezapomemenutelná dvojka Uhlíř-Svěrák, je dnes absolutní klasika.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com