Dnes na ně již jen vzpomínáme (2.)

Opět si naladíme fakt slušné radio a vzpomeneme na slavné a ještě slavnější muzikanty, na jejich hity nehity. Každá kapela a hudebník z dnešního setu se svým způsobem zapsal(a) do hudební historie. Krásný poslech, přátelé.

Pink Floyd a jejich raná tvorba je nadčasová. Později to v kapele hodně vřelo a podepsalo se na hudební kvalitě. Živá ukázka z roku 1971, skladba je z druhé desky PF A Saucerful Of Secrets (1968).
William Rory Gallagher (1948-1995) byl irský bluesrockový kytarista, který patřil mezi nejlepší na světě. Uměl i na sax, mandolinu, harmoniku, buzuki. Bohužel zdravotní problémy ukončily jeho život ve 47 letech. V rodném městě Ballyshannon má sochu. Ukázka je z alba Tattoo (1973).
Jeff Buckley (1966-1997), syn slavného otce (Tim Buckley 1947-1975), zpěvák (až 4 oktávy), skladatel, kytarista. Je zbytečné připomínat, že se proslavil albem Grace (1994). Jeho smrt utonutím v řece Wolf River byla záhadná. Nadaní hudebníci by neměli umírat ve 30 letech.
Ani úžasný americký pianista, producent, aranžér, skladatel Allen Toussaint nám nic nového nezahraje (1938-2015). Zemřel při evrpoském turné v Madridu. Byl významným představitelem New Orleans rhythm and blues. Nahrával sólo alba a k tomu byl velmi vyhledávaným studiovým hráčem. Dr. John, The Meters, Etta James a další. V roce 2006 vyšlo úžasné album The River In Reverse, kde mu partnera dělal Declan Patrick MacManus neboli Elvis Costello. Zdánlivě nespojitelné žánry a parádní album.
Etta James (1938 -2012), Dr. John (1941-2019), Allen Toussaint (1938-2015)
Finská metalová kapela Waltari vydala letos novinku Global Rock. Bída. Ovšem hudební dějiny si je pamatují pro naprosto fantastické dílo Yeah! Yeah! Die! Die! (Death Metal Symphony in Deep C) z roku 1996. Spojení death metalu s klasickou hudbou symfonického orchestru Avanti! pod taktovkou Riku Niemiho. Dávám dvě ukázky z tohoto nadčasové alba.
Další parta, která změnila zásadním způsobem hudební svět. Americké trio Beastie Boys. Zásadní deska nese název Licensed To Ill (1986). Alternativní hip hop, rap, rapcore, rap punk, rap rock, rap jazz. Neskutečné samplování (Led Zeppelin, The Clash, Black Sabbath, Joan Jett, AC/DC, Barry White…). Patrně nejlepší debut v dějinách populární hudby. Fungovali do roku 2012, kdy zemřel zakladatel kapely Adam “MCA” Nathaniel Yauch. Dvě ukázky.
Irka Sinéad Marie Bernadette O’Connor (1966) je hodně kontroverzní postava hudebních dějin. Užila si slávu s Princovým hitem Nothing Compares 2 U. Vyholená hlava, extravagantní oblékání, podpora teroristů z IRA, nenávist ke katolické církvi, hodně manželství, změna jmen, konverce k islámu, duševní potíže, pokusy o sebevraždu. Koncertně navštívila několikrát ČR.
Britský goth rock, post punk. Za nejlepší jejich počin považuji album The Mask z roku 1981.
Američní protopunkeři, kteří své nejlepší album poskládali z demo nahrávek. Produkoval John Cale z Velvet Underground. Později se z nich stala skupina Jonathan Richman And The Modern Lovers.
Kultovní a nejlepší album československého blues folku natočené na magič Revox v Čechách, vydáno ve Švédsku. Vše napsal, otextoval a zahrál zcela sám Vlasta Třešňák (1950). Po brutálních výsleších STB byl vyhnaný z republiky (1982), nechvalně známá akce Asanace. Signatář Charty 1977. Při poslechu alba mrazí v zádech. Syrové a nadčasové texty o hnusu té doby v socialistickém Československu. Dáme si tři kousky z tohoto hudebního klenotu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com