Kletka Red – Hijacking (1996)

Kletka Red bylo mezinárodní uskupení, které hrálo fantastickou avantgardní směs RIO, klezmeru, punku,  jazzu, experimentalu a volné improvizace s nádechy ruské lidovky, řeckého folku a rembetiky. Natočili jen dvě alba. Hijacking (1996) a o čtyři roky později Hybrid. Založil je Leonid Soybelman (1966). Narozen na území tehdejšího SSSR (dnes samostatný stát Moldavsko), později žil v Estonsku, kde založil legendární kapelu Ne Zhdali. Po kratších anabázích v Izraeli a Švýcarsku se natrvalo usadil v Berlíně. Kytarista, zpěvák, skladatel. Spolu s ním v kapele působil britský kytarista Andy Moor (hrál v holandské kapele The Ex) a australský bubeník Tony Buck (mimo jiné The Necks, Ground Zero atd.).  Obě alba s občasným ruským zpěvem, plná energie, nasazení a neotřelých aranží. Obě alba bombastická!

 1. Sirba
 2. Galician Dance
 3. Eight Day
 4. Trigger
 5.  Give Me Your Doorstep, Donnerstag
 6. Another Glass Of Wine
 7. Jew In Jerusalem
 8. D´Mame
 9. Just A Glass Of Wine
 10. Seaside
 11. Street Tune
 12. J In J (II)

Druhé album Hybrid (2000). Na basu se připojil Joe Williamson.

Parádní instrumentální album a ukázka tvorby kapely Ne Zhdali. Spolu s nimi ženský sax kvartet.

The Billy Tipton Memorial Saxophone Quartet & Ne Zhdali – Pollo D’oro (1998)

Ne Zhdali: Leonid Soybelman – kytara, Vadim (Baguk) Veeremaa – tenor sax, Vitaly Redchits  – francouzský roh, trubka, Oleg Davidovitch – bicí, Andrei (Bitty) Kulagin – píšťaly, perkuse.

The Billy Tipton Memorial Saxophone Quartet: Amy Denio – alt sax, Maya Johnson – tenor sax, Barbara Marino – baryton sax, Jessica Lurie – alt + tenor sax.

Ne Zhdali a jejich album Ще-Е-Е (1991). Avantgardní new wave, post punk. Úžasná deska!

 

Leonid Soybelman natočil dvě sólo alba. Juliki (1994) a Surfing In My Bed (1998). Pár ukázek.

A na závěr perlička. Hudbu k českému filmu Bohdana Slámy Štěstí (2005), který je držitelem mnoha Českých lvů, složil hudbu, hádejte kdo? Leonid Soybelman. A zrovna dnes (10.1.2019) tento nádherný film můžete vidět na programu ČT 2.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com