Michael Hedges – Oracle (1996)

Michael Hedges (1953 – 1997) byl nadaný americký hudebník, který se nejvíce proslavil jako hráč na harfo kytaru. Na tu hrál nezaměnitelným stylem, takovým perkusně kladívkovým. Unikátní ladění a technická virtuozita, to z něj udělalo opravdového mistra.
Hrál také na basu, harfu, flétnu, syntezátory, harmoniku, skládal, zpíval.
hedgesheader2

Vystudoval klasickou kytaru na Phillips universitě Enid v Oklahomě a ještě předtím, než se stal slavným, po barech hrával písničky Joni Mitchell a Neila Younga.

Natočil 8 studiových alb, jeden živák a jedno album pro děti (s herečkou Geenou Davis). Poslední deska Torched (1999) vyšla posmrtně. Za album Oracle (1996) dostal cenu Grammy za nejlepší New Age album.

Bohužel ve svých 43 letech tragicky zahynul při autonehodě.
Pete Townshend, Steve Vai, Graham Nash, Bonnie Raitt, David Crosby, Joe Satriani, ti všichni se o jeho umění vyjadřovali v superlativech. Mezi jeho spolupracovníky patřili Jerry Garcia, Crosby, Stills, Nash & Young, The Cure, Beautiful South, Leo Kottke, Dweezil Zappa. Ostatně jeho otce Franka Zappu velmi uznával a setkal se s ním krátce před Frankovou smrtí v roce 1993.

oracle1.  The 2nd Law
2.  Ignition
3.  Baal T’shuva
4.  Dirge
5.  Jitterboogie
6.  Oracle
7.  Gospel
8.  Tomorrow Never Knows (The Beatles cover)
9.  Theme From HATARI! (Henry Mancini cover)
10. Aura Müünta
11. Jitterboogie (Family Version)
12. Sofa No. 1 (Frank Zappa cover)
13. When I Was 4
14. What Child Is This? (traditional)

Michael Hedges – harfo kytara, kytara, basa, syntezátory, flétna, harmonika, zpěv, Michael Manring – basa

Dál bych doporučil k poslechu nadprůměrná alba “Aerial Boundaries” (1984), “Taproot” (1990), “The Road To Return” (1994) nebo živák “Live In The Double Planet” (1987), kde najdete mimo jiné skladbu nedávno zesnulého Prince “A Love Bizzare”. Prince ji zpíval v duetu se Sheilou E. Tak tady je ten cover.

Přeji krásný poslech hudebníka, o kterém se u nás téměř nic neví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com