Pavel Blatný-Orchestr G. Broma-JOČR-Kvarteto města Brna – Dialogy – Studie (1978)

Pavel Blatný (1931-2021) byl významný český hudební skladatel, pianista, dirigent, hudební vědec, pedagog, dramaturg. Jeho jméno jsem zde zmínil v souvislosti s dalším českým jazzmanem Karlem Krautgartnerem. Deska z roku 1978 není snadno uchopitelná. Orchestr Gustava Broma měl za sebou natočení své nejlepší nahrávky Polymelomodus (1977). Jazzový orchestr Českosloveského rozhlasu se podílel na nahrávce Modrého efektu (Nová syntéza 1971). Sólisté a tehdejší jazzová špička. Josef Audes baryton sax. Felix Slováček (mnoho let u Karla Gotta) klarinet, Karel Růžička piano, Mojmír Bártek pozoun, Jiří Kaniak hoboj. Ohromující a světový jazz fusion, twelve tone, big band, contemporary. Album v reedici nikdy nevyšlo a vlastní ho jen hrstka fanoušků.

Tento příspěvek věnuji dnešnímu 105. výročí vzniku samostatné Československé republiky. Tu založil Tomáš Garrigue Masaryk, prezident osvoboditel (1850-1937). Nezapomenutelný vlastenec, který věřil ve svobodu, demokracii, víru, spravedlnost.

Komentáře: 4

  1. Vďaka za pripomenutie tohto skvostu. Ešteže existujú streamovacie služby, na Tidale som si album vyhľadal a strávil som s ním úžasný večer. Výborne sa páruje s kvalitnou frankovkou 🖖

    1. Děkuji za reakci. Jsem potěšen, že album udělalo radost. Je to hodně neznámá deska, ale úžasná.

  2. Dobrý den

    album jsem neznal a ano je to úžasný hudební zážitek. Hned jsem zakoupil na Supraphononline. Frankovku jsem zatím neaplikoval ale rozhodně bych se tomu nevyhýbal.

    1. Je dobře, že i v československé hudební historii se najdou opravdové diamanty. Tak s frankovkou ke krásnému poslechu..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com