Penguin Cafe Orchestra – 1981

Chci dělat hudbu pro lidí, kteří mají rádi Wilsona Picketta, Beethovena, Rolling Stones, sborové zpěvy ze západní Afriky, Bacha, Stravinského, irské dudáky a třeba i Abbu, když na to přijde.“ Simon Jeffes.

pco

Zakladatelem tohoto netradičního hudebního uskupení byl Simon Jeffes (1949-1997).  Na Royal Academic Of Music vystudoval hru na klasickou kytaru, ale hra ho moc neuspokojovala, byla „příliš sterilní“. Začal se věnovat rocku, seznámil se Rupertem Hine a spolupracoval s ním na jeho albech “Pick Up A Bone” (1970) a “Unfinished Picture” (1971).

V roce 1972 odcestoval do Japonska, kde se dostal k japonské i africké hudbě a začal se etnické hudbě věnovat naplno. Při pobytu ve Francii (1972) se přiotrávil jídlem a v halucinogenním stavu se mu zdálo o poklidné kavárně plné tučňáků a zárodek pozdější kapely byl na světě.

Mezi zakládající členy patří Helen Liebmann na violoncello, Steve Nye na piano a Gavyn Wright na housle. Na albech se za celé roky vystřídala více než třicítka muzikantů, kteří hráli třeba u Paula McCartneye, Boba Geldofa, Camel a používali mnohé rozličné nástroje (viola, ukulele, bonga, klarinet, trubka, hoboj a Nana Vasconcelos si zahrál na hliněný hrnec).

Hudebně je to těžko zařaditelné, protože je to naprosto výjimečné. V drtivé většině instrumentální směs ambientu, minimalismu, new age, ethna, folku, jazzu, world music, kabaretu, baroka. Vše v takové zvláštní dekadentní malátnosti, pošetile elegantní, staromódní, nostalgické, vznešené, nedotčené vřavou moderní doby. Takový imaginární folklór.

První studiové album vyšlo v roce 1976 v produkci Briana Ena a za života Jeffese jich vyšlo pouze pět. Mnoho jejich skladeb bylo používáno v televizi (Music For A Found Harmonium, Telephone And Rubber Band…), rozhlasu (Pythagora´s Trousers…), filmech (Perpetuum Mobile…), reklamách (Knorr, T-Mobile, Hewlett Packard…), jejich skladby hrají California Guitar Trio, Johnny Cunningham, Kevin Burke a další. Takže je klidně možné, že jejich hudbu už znáte, akorát to nevíte.

Jeffes také aranžoval smyčcový part pro skladbu My Way, kterou na albu Sex Pistols „The Great Rock´n´roll Swindle“ zpíval Sid Vicious. V roce 1981 produkoval album pub rockové kapely 101ers „Elgin Avenue Breakdown“, kde hrál Joe Strummer.

Krásné tučňácké obaly má na svědomí Emily Young, grafička, malířka, ilustrátorka, dcera poslance Waylanda Younga, druhého barona z Kennetu.

penguin-cafe penguin-cafe-orchestra-signs-of-life_front

 

 

 

 

 

 

 

V 80.letech byla životní partnerkou Jeffese, s kterým má syna Arthura. V roce 1967 (to jí bylo 16 let) se v londýnském klubu UFO se seznámila s Pink Floyd a skladba Syda Barretta „See Emily Play“ je právě o ní.

Jeffes také složil hudbu k baletu „Still Life At The Penguin Cafe“ (1990), tato deska nepatří do diskografie skupiny, byla nahrána BBC Concert orchestrem.

V posledních letech života žil s violoncellistkou Helen Liebmann. Zemřel na neléčený mozkový nádor. Skupinu po letech oživil jeho syn Arthur, pod zkráceným názvem Penguin Cafe, v únoru 2014 vyšlo album „The Red Book“.

Penguin Cafe Orchestra 1981

penguincafeorchestra1980

 1. Air À Danser
 2. Yodel 1
 3. Telephone And Rubber Band
 4. Cutting Branches For A Temporary Shelter
 5. Pythagora’s Trousers
 6. Numbers 1-4
 7. Yodel 2
 8. Salty Bean Fumble
 9. Paul’s Dance
 10. The Ecstasy Of Dancing Fleas
 11. Walk Don’t Run
 12. Flux
 13. Simon’s Dream
 14. Harmonic Necklace
 15. Steady State

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com