Staré desky – 108. díl

Zase se vracíme o mnoho let zpět do hudebního pravěku. Dnes letem světem po Evropě. Německo, Slovinsko, Portugalsko, Francie a Anglie. Příjemný poslech všem, přátelé.

Herrgottsax – Seibold Seiergesichts Sündige Saxofone (1981)

Raritní jednodeskové německé uskupení. Avantgardní kraut, jazz rock fusion, experimental, brass. Vše na povel měl Büdi Siebert, (Jörg-Peter Siebert), důležitá postava německé hudby, producent, skladatel, multiinstrumentalista (zejména saxy, flétny, ale také marimba, perkuse, kytary). Je podepsán pod alby kapel např. Hoelderlin, Tumbling Dice, Orexis. Na tomto skvělém albu (reedice není) hrají také další německá esa. Wolfgang Dauner, Bernd Konrad nebo zpěvačka Anne Haigis.

Begnagrad – 1982

Dnes už legendární jugoslávská kapela z Lublaně (dnes Slovinsko). Bratko Bibič (akordeon), Bogo Pečnikar (klarinety, saxy, píšťaly) byli zakládající členové v roce 1977. Velmi si je oblíbil pan Chris Cutler (např. Henry Cow, Art Bears, Cassiber) . Jediné album vyšlo v roce 1982. Směs RIO, jazzu, rocku, avantgardy, evropské lidovky, zejména balkánské, alpské, středomořské. Reedice z roku 2003 je v rozšířené verzi. Naprostá pecka!

Quarteto 1111 – Onde, Quando, Como, Porquê, Cantamos Pessoas Vivas (1974)

Portugalci z Estorilu a jejich třetí, poslední album. Psychedelický art rock, eclectic, symph prog. V počátcích kariéry hráli beat, garage rock, zpívali anglicky, aby se vyhnuli všudypřítomné cenzuře.  Jejich majstrštyk vyšel až po “karafiátové revoluci”, je zpíván mateřským jazykem ( José Cid), je hodně o melltronech. Pouhé dvě delší kompozice, něco mezi ranými Moody Blues, King Crimson, Yes a tak podobně. V reedici sehnatelné.

Demon & Wizard  – Evil Possessor (1982)

Uriášovsky znějící název skupiny pod sebou skrývá francouzské duo z Remeše. Jean Marie Robbe (alias Robb)  a Jean Michel Ramex (alias Ramx). Zapomenutý obscure underground klenot. Acid psych folk electronic rock. Původně vyšlo jen 100 ks LP a jejich dnešní cena je cca 1 000 €. Dva mladíci hrající jen na kytary akustické, elektrické, basové a doplňují elektronikou. V LP verzi reedice v roce 2017, ale jen 300 kousků. Fantazie!

Lady June – Lady´s June Linguistic Leprosy (1974)

June Campbell Cramer (umělecky Lady June 1931-1999) byla britská bohémka, básnířka, malířka, avantgardní, experimentální hudebnice a propagátorka canterbury scene. Údajně byla na neblaze proslulém mejdanu, když v roce 1973 opilý Robert Wyatt (Soft Machine, Gong, Centipede atd..) vypadl ze třetího patra a zůstal ochrnutý. Jedinečná nahrávka s úžasnou atmosférou, kombinací zpěvu a surrealisticky mluveného slova. Velký podíl na úžasném albu má zejména Kevin Ayers, ale také Pip Pyle, Brian Eno a David Vorhaus. Lady Jane vydala další album až v roce 1996, chystala se na třetí. Bohužel po srdečním záchvatu zemřela. Toto album si rozhodně nenechte ujít!

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com