Staré desky – 20. díl (bývalá Jugoslávie)

Kdo měl za totality štěstí a dostal výjezdní doložku, tak mohl vycestovat třeba s Cestovní kanceláří mládeže do Jugoslávie. Pááni, tam se normálně v prodejnách gramodesek dalo koupit takřka cokoliv (zvukovou kvalitu nechám stranou). Ovšem v Jugoslávii, která nebyla tak připosraženě komunistická, fungovala celá řada místních a nutno říct, že vynikajících kapel. Jugoška tehdejší doby, to není jen o Laibach, Bijelo Dugme, Srebrne Krila, Indexi…

A protože končíme druhou desítku stařinek, dáme si dvojitou porci, aneb 10x do Jugošky.

September – Zadnja avantura (1976)

september

Jazzrocková kapela z Lublaně (dnes Slovinsko), ve které hráli špičkoví jazzmeni a rockeři své doby, např klávesák Tihomir Pop Asanovič. Natočili ještě desku “Domovina moja” (1979). Fanouškovský web Progarchives dává prvnímu albu 4,07 pt a druhému 3,85 pt, takže nadprůměrné ohodnocení.

Jutro – Dobro Jutro (1977)

jutro

Jednodesková kapela z Lublaně (dnes Slovinsko). Kvalitní jazz rock.

Sončna Pot – 1979

soncna-pot

Jediné album trojice slavných jugoslávských hudebníků. Bubeník Ratko Divjak (1948) hrál třeba ve zmíněných September, původem Bulhar Jordan Gančev hrál v kapele Jutro a saxofonista Lado Jakša zase v Buldožer nebo Predmestje. Instrumentální ethno jazz rock fusion par excellence! Progarchives 4,59 pt.

Tako – 1978

tako1

Pocházeli z Bělehradu (dnes Srbsko).  Dominantní postavou byl Đorđe Ilijin (klávesy, flétna, harfa). Hráli perfektní progresívní rock. Svého času dělali předskokany slavnějším Bijelo Dugme. Progarchives hodnotí 4,19 pt. Taky jejich druhá (a poslední) deska “U vreći za spavanje” (1981) je vynikající.

Predmestje – Brez naslova (1977)

predmestje

Jazzrocková parta z Lublaně (dnes Slovinsko). Působili v letech 1975-1982 a natočili celkem 4 alba, ale jejich kvalita postupně klesala. Debut je špičkový.

Tomaž Pengov – Odpotovanja (1973)

pengov

Tomaž Pengov (1949-2014) byl jugoslávský (pocházel z Lublaně) písničkář, skladatel, zpěvák, hráč na steel a 12 strunku,loutnu. Jeho debutové album je považováno za první nezávislé album Jugoslávie.

Drago Mlinarec – Rođenje (1975)

mlinarec

Drago Mlinarec (1942), záhřebský rodák, kytarista, zpěvák, skladatel, hráč na foukací harmoniku, byl v zemích bývalé Jugoslávie velmi populární. Hrával v kapelách Time,  Grupa 220, vydával sólo alba. Rođenje je jeho třetí studiovka, kde vévodí krásná 16 minutová Rođenje/Helena lijepa i ja u kiši, textově inspirováno Homérovým eposem Iliada. Precízní folk rock, jazz rock, progresive rock.

Zasilni Izhod – Nužni izlaz (1984)

zasilni

“Nouzový východ” byla jednodesková jazzrocková skupina pocházející z Murske Soboty (dnes Slovinsko). Fungovali v letech 1979-1985.

Kornelyans – Not An Ordinary Life (1974)

kornelyans

Korni Grupa” bělehradská rocková kapela se přejmenovala na Korneylans, odjela do Itálie natočit jednu z prvních  jugoslávských desek zpívaných anglicky, aby se prosadila na mezinárodní scéně. Nestalo se a kapela se opět přejmenovala na Korni Grupa. Prog rock, trochu Yes a italské Banco.

Pankrti – Dolgcajt (1980)

pankrti

“Bastardi”, první punková skupina za železnou oponou vznikla v roce 1977 v Lublani (dnes Slovinsko). Jako správní punkeři provokovali svými politickými texty. Desek natočili dost, dnes už nové desky nevydávají, ale občas koncertují. Srovnatelné s jakoukoliv kvalitní (slavnou i neznámou) punkovou muzikou.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com