Staré desky – 22. díl (Švédsko)

Vybral jsem zajímavé skupiny, které zpívají svým mateřským jazykem, chrčivou švédštinou a pěkně jim to odsejpá.

Löpande Bandet – Nån gång måste man landa…(1975)

lopande

Jediné a velmi raritní bluesrockové LP s výborným ženským vokálem, jako kdyby Janis Joplin zpívala operu (Lotta Sandberg). Vůdčí postavou byl kytarista Rolf “Roffe” Wickström (1949), dodnes velice zajímavá postava švédské hudby. Skupina se rozpadla ještě před vydáním alba.

Bättre Lyss – Till Den Sträng Som Brast Än Att Aldrig Spänna En Båge (1975)

battre

Jednodesková záležitost, rock, blues, folk se saxíky, flétnou, klarinetem, politickými texty. Název desky je citát z nacionalistické básně z roku 1902. Na nahrávání alba se podílelo 8 muzikantů + 3 ženské doprovodné vokalistky.

Midsommar – Belsebub Är Lös…(1971)

midsommar

Pěknej obal, co říkáte? Pětičlenná partička a progresívní rock s vynikajícím saxíkem Reg Warda (později spolupracoval např. se členy Roxette). “Letní slunovrat” ještě natočil v roce 1972 album “Midsommar”, ale to kvalit debutu nedosahuje.

Malaria – 1970

malaria

Jednodesková záležitost a jedno z nejsyrovějších alb švédské hudební historie. Natočeno během jednoho dne trojicí mladíků, kteří vlastně ani nevěděli, co chtějí hrát, proto album uzavírá cover “Scarborough Fair” od Simona a Garfunkela. Musíte slyšet, ukázku jsem nenašel. Hard, prog, heavy. Původně vyšlo jen 20 kousků LP, v reedici v 90. letech opět jen LP.

Suget – 1979

suget

Devítičlenný soubor z města Sollefteå a jediné jejich album, progresívní rock s mnoha dechovými nástroji. Nikdy nic jiného nevydali, nikdy se prý oficiálně nerozpadli a koncertují dodnes.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com