Staré desky – 53. díl

Na úvod 13. týdne letošního roku se zaposlouchejte do 53. dílu “stařinek”. Věřím, že si určitě něco zajímavého vyberete.

Swell Maps – …In “Jane From Occupied Europe” (1981)

Art-post-punk-experimental rocková kapela z Birminghamu. Natočili pouhá dvě alba. Svého času je hrával John Peel, oba hlavní protagonisté již nežijí. Skladatel, zpěvák, bubeník, pianista Epic Soundtracks (1959-1997), skladatel, zpěvák, kytarista, hudební kritik Nikki Sudden (1956-2006). Také jejich první deska A Trip To Marineville (1979) by vám neměla uniknout!

Laurent Thibault – Mais On Ne Peut Pas Ręver Tout Le Temps (1979)

Francouzský hudebník, skladatel, první basák skupiny Magma. Na žádném albu nehraje, ale produkoval jejich debut Kobaïa nebo Attahk. Pár let vedl nahrávací studio Château d´Hérouville, kde natáčeli třeba T.Rex, Hawkwind, David Bowie, Iggy Pop (Thibault mu basuje na The Idiot).

Ke své jediné sólo desce si pozval parádní sestavu, něco z Magmy, něco z Gongu, něco z Hatfield And The North a taky svoji manželku. Skvělý zpěv Amanda Parsons a Lisa Bois, saxy Richarda Rauxe a Guye Renaudina, basu tvrdí nejen Laurent, ale také Francis Moze,  k tomu flétny, housle,místy orientální a tajemná atmosféra.

Kromě krásného obalu (Henri Rousseau – The Snake Charmer) také pořádná  porce neskutečně parádní hudby. Jediná vada – jen 4 skladby a jen 30 minut – je to krátké! Ale úžasné!

Narnia – Aslan Is Not A Tame Lion (1974)

Jediné album britské progresívně folk rockové kapely s výrazným ženským vokálem (Pauline Filby). Desku produkoval Tony Hooper z kapely Strawbs a na CD existuje od roku 2015. Trošku Curved Air, ovšem bez houslí.

Kennelmus – Folkstone Prism (1971)

Jednodesková kapela z amerického Phoenixu (stát Arizona).
Album je dnes velmi ceněno a to z mnoha důvodů. Původních LP se vyrobilo jen 1 000 kousků pro nezávislý label Phoenix International Records. Traduje se, že členové kapely hodně výlisků používali jako platidlo za sexuální služby. Takže ty děvky (pokud tedy žijí) ani netuší, jakou mají doma ve skříni raritu.

Psychedelický rock, ale opravdu velmi psychedelický, místy silně hypnotický. Album na CD, to je jednolitý tok hudby, tváří se to jako koncepční album,ale o čem to je, toť otazník. Některé “vycpávky” mají stopáž kolem 50 vteřin. Někde slyšíme Beatles, někdy Syda Barretta, The Shadows, The Electric Prunes. Polovina alba je divoce instrumentální, druhá s podivným nosovým zpěvem-nezpěvem,v hudbě je celkem velký nepořádek, působí to neučesaně, schizofrenicky. A právě v tom je kouzlo celé desky, která má něco málo přes 35 minut. Na CD vydání nejsou žádné “B singles, C singles, previously unreleased, demo verze”, nic. Tak, jak to vyšlo na LP, je to na CD.

Ken Walker (vlastním jménem Kennélmus Walkiewicz, a odtud název kapely) – frontman, výhradní autor,  kytara, citera, melodica, el. piano, organ, zpěv, Tom Gilmore – basa, Mike Shipp – bicí, Bob Narloch – kytara, harmonika, zpěv.

John Taylor, Norma Winstone, Kenny Wheeler – Azimuth (1977)

Tři význační jazzoví hudebníci na jediném společném albu, které vyšlo na labelu ECM. Pianista John Taylor (1942-2015), zpěvačka Norma Winstone (1941) a trumpetista, hráč na křídlovku Kenny Wheeler (1930-2014). Naprosto excelentní záležitost.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com