Staré desky – 89. díl (bývalý Sovětský svaz)

Na sovětskou hudební scénu jsem se chystal už dávno. Totiž i tam se hrála hodně zajímavá muzika, chce to jen trochu zapátrat. Od avantgardního jazzu, přes new wave, jazz rock až po trash. My starší oprášíme azbuku, vy mladší si rozšíříte hudební obzor. Přeji krásný poslech, přátelé.

Три “О” – Три Отверстия (1989)

Založeni v Moskvě 1985. Sergej Letov – sax, klarinet, flétna, duduk, Arkadij Šilkloper – francouzský roh, Arkadij Kiričenko – tuba, zpěv. Svérázné pojetí underground jazzu, free jazzu a avantgardy. Tohle se fakt musí slyšet! Mají i další povedená alba. Jedno ve spolupráci se skvělou zpěvačkou ze sibiřské Tuvy, Sainkho Namtchylak.

Николай Коперник – Родина (1985)

Tuhle skupinu založil v Moskvě v roce 1981 zpěvák, skladatel, kytarista Jurij Orlov. Jedna z nejvlivnějších v sovětském undergroundovém hnutí. Jejich debut je směs nové vlny a rocku. Svého času spolupracovali s Peterem Gabrielem, Frankem Zappou, Pink Floyd a dalšími. Báječné.

До Мажор – Noema (1992)

Krátkodobě hrající kapela byla založena v roce 1981 kytaristou Andrejem Suchilinem. Album Noema je jazzrocková paráda se ženským zpěvem (Jekaterina Kovaleva). V začátcích skupiny se v ní mihl Jurij Orlov, viz výše Николай Коперник.

Анархия/Армия Власова – Паралич / Армия Власова (1987/1988)

Sovětský anarcho punk dvojice Erop Letov (1964-2008) a Оleg Michajlovič Sudakov (aka Manager, nar. 1962). V roce 1987 se jmenovali Анархия a natočili desku Паралич, v roce 1988 změnili název na Армия Власова a nahráli album stejného názvu. Na CD vyšlo jako jeden komplet v roce 2002 v počtu 99 kusů. Nevím, jestli si tohle pouštěli při zasedání členové politbyra ÚV KSSS….

Фронт – Металлизация (1986)

V SSSR právě začínala perestrojka a hlásala se glasnosť. A také vyšlo partně úplně první trash metalové album, které snese ta nejpřísnější světová měřítka. Debut skupiny z tehdejšího Leningradu si oblíbí všichni fandové např. Slayer, Manowar nebo Metalliky. Sergej “Puškin” Stankov – basová kytara, zpěv, Boris “Modest” Wilczik – kytara, Vladimír Kostyliov – bicí. 100% vlastní materiál zpívaný rusky. Špičkové!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com