Steve Jansen – Slope (1997)

Vezmu to více ze široka. Na přelomu 70.-80. let minulého století existovala v Anglii velmi výrazná skupina Japan. Ve své aktivní činnosti přicházejí do doby řádícího punku, začátku NWOBHM, synthpopu a nových romantiků s úplně odlišným, více uměleckým (artovějším)  stylem. Jejich hudba byla více uznávána a komerčně úspěšnější v zahraničí, Anglie je příliš nebrala (i když nějaké hitovky se umístily dobře). Zůstalo po nich 5 studiovek, jeden živák a reinkarnace s názvem Rain Tree Crow (1991).

Spolužáci ze školy. David Alan Batt (1958) je známý celému světu jako David Sylvian. Jeho bratr Steven Batt (1959) používá pseudonym Steve Jansen. Richard Barbieri (1957), Mick Karn (1958-2011) a Rob Dean (1955). Ten ze skupiny odešel v roce 1980 a natáčení nejlepšího alba kapely Japan – Tin Drum (1981) se nezúčastnil.

Neshody uvnitř skupiny, kde bylo třaskavé množství hudebních nápadů, vedou k jejímu rozpadu koncem roku 1982 a muzikanti se rozcházejí po světě a každý z nich se v pozdějších letech účastní mnoha projektů.

David Sylvian natáčí famózní sólo alba ve spolupráci s japonským multiinstrumentalistou Ryuichi Sakamotem. Něco z jeho tvorby jsem zde již představil. Richard Barbieri se stal členem multižánrové skupiny Porcupine Tree, až do své předčasné smrti byl aktivní Mick Karn (např. projekt Dalis Car), spolupráce s Terry Bozziem od Franka Zappy a mnoho dalších. Ani Steve Jansen nezůstal stranou. Jeho sólový debut se jmenuje Slope.

 1. Grip
 2. Sleepyard
 3. Cancelled Pieces
 4. December Train
 5. Sow The Salt
 6. Gap Of Cloud
 7. Playground Martyrs
 8. A Way Of Disappearing
 9. Ballad Of A Deadman
 10. Conversation Over
 11. Life Moves On
 12. Playground Martyrs (Reprise)

Demonstrace nezávislosti hned na úvod. Vydává label Samadhisound, který  si založili brašulové David a Steven Battové. Hudebně je to experimental, art rock, ambient, melancholicko-zasněně elektronické. Hosté jsou samozřejmě úžasní. Saxofonista, flétnista a klarinetista Theo Travis (už ho tu vzpomínám po několikáté), zpěv v jedné písni Anja Garbarek (tatínka jsem krátce představil zde), v další písni švédská zpěvačka Nina Kinert. Nebo tohle je zajímavost. Ve skladbě Sow The Salt účinkuje Bratislava Movie Orchestra!! Spolupráce Davida Sylviana je jaksi naprostou samozřejmostí.

Co dodat na závěr? Členové kultovní kapely Japan ovlivňují hudební byznys již přes 40 let. Úctyhodné, přihlédneme-li zároveň i k nesmírné kvalitě jejich hudby.

A jedna vzpomínka na Japan. Ach…už je to tak dávno…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com