Alvik – Breathing Geometry (2004)

Rádi tuhle příležitostnou skupinu označujeme za českou, ale ona to tak docela není pravda. Vznikla v Praze, kde se v roce 2001 sešli tři Češi, Američanka Anya tehdy žijící v Praze, Nor Audun Nedrelid působící taky v Berlíně a Francouz starající se o vizuální stránku věci. Hráli výbornou směsici elektroniky, nu jazzu, soulu, downtempa. V době vzniku tato deska způsobila takový pěkný rozruch na české hudební scéně. S albem vydatně pomáhal pianista Emil Viklický (1948) známý např. ze skupiny Energit, spoluprací s Vladimírem Mertou, skupinou Marsyas a mnoha dalšími.

Kapela postupně obměnila obsazení. Anyu nahradila Mariana Wesley, původem z Nigerie, ale už dlouho žijící v Praze, krátce v ní působil také slovenský bubeník Martin Valihora (hrál např. s japonskou jazzovou pianistkou Hiromi Uehara). Vzhledem k jejich vytížení v jiných projektech toho moc nenatočili a během let vydali ještě alba Froms Apart (2009) a Your Name Here (2012). Jinak název “alvik” je stanice metra ve švédské metropoli Stockholmu. Skupina Alvik podává důkaz, že i v Čechách se hraje muzika světové úrovně, akorát se o tom málo ví.

Breathing Geometry (2004)

alvik2

  1. Ballad In Prague
  2. Beat::Skip
  3. Odysea
  4. Crawling
  5. So Sore
  6. 6 Days
  7. Wonder
  8. All Is Fair
  9. The Wagon
  10. Homelike

Michal Pajdiak (Mishan) – klávesy, kytara, elektronika, Anya Stewart – sólo zpěv, Tio – bicí, Radimon – flétny, Martin Zpěvák – kontrabas, Audun Nedrelid – klávesy, Emil Viklický – produkce

Ukázka z alba Forms Apart

Ukázka z alba Your Name Here

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com