Ballaké Sissoko & Vincent Segal – Musique De Nuit (2015)

V hlavní roli relativně neslučitelné nástroje dvou odlišných kultur – kora a violoncello. K tomu pokora, intimita noci, hvězdy na malijském nebi. Taky občanská válka a velká bída v Mali. Je to patrné i z připojených ukázek.

Ballaké Sissoko (1968), Vincent Segal (1967). Oba jsou celosvětově respektovaní umělci. Malijský rodák Ballaké, mezi jeho spoluhráče se řadí Toumani Diabaté, Taj Mahal, Ludovico Einaudi. Francouzský rodák Vincent třeba s Cesaria Evorou, Susheelou Raman, Ibrahimem Maaloufem a je členem dua Bumcello. V roce 2009 spolu tito dva nahráli výtečné album Chamber Music. Potom hodně koncertovali a věnovali se každý svým projektům.

sissokosegal

Druhá společná deska byla natočena za dva lednové dny v Bamaku. Jeden večer na střeše domu, kde Ballaké bydlí a druhý den ve známém studiu Bogolan. Zde natáčeli alba Tinariwen, Amadou & Mariam, Salif Keita a mnozí další. Na jednu vyjímku ryze instrumentální, někdy improvizační, každopádně poetický a silně emocionální a navýsost laskavý rozhovor dvou nástrojů, občas si je možná i spletete. Tradiční hudba západoafrických griotů, jazzový odér, místy bossa-nova, minimalismus, arabské motivy, jasně slyšitelná ozvěna nočního života v Bamaku, řev automobilu, bečící ovce, kvílející siréna. Jednoduše – nadčasová deska!

Musique De Nuit (2015)

musique-de-nuit

  1. Niandou
  2. Passa Quatro
  3. N’kapalema
  4. Diabaro
  5. Super Étoile
  6. Prélude
  7. Samba Tomora
  8. Musique De Nuit

Ballaké Sissoko – kora, Vincent Segal – violoncello, Babani Kone – zpěv (4)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com