Staré desky – 35. díl

Jsme v půlce čtvrté desítky,  tak tu máme další porcičku starých lahůdek, pojďte okoštovat, snad vám bude chutnat a přeji pěkný poslech.

However – Sudden Dusk (1981)

however

Skupina z americké Virginie a jejich pojetí canterbury scene, RIO a progresívní rockové i jazzové hudby. Kapela měla 4 stálé členy+hosty. Založili bratři Princiottové v roce 1977. Peter Mark – klávesy, autoharfa, klavinet, housle, Joe “Stellar” – bicí, zvonkohra, cimbál, píšťaly. Dále uslyšíte cello, vibrafon, marimbu, flétny, saxy, fagot, xylofon. Jejich druhé (a poslední) album “Calling” (1985) je méně jazzrockové. Obě alba patří k tomu nejlepšímu, co v tomto žánru vzniklo za velkou louží. Bude se líbit všem, kteří poslouchají Gong, Zappu, Gentle Giant, Happy The Man atd.

L´Infonie – Vol. 333 (1972)

linfonie

Frankofonní kanadská mnohočlenná kapela z Quebecu. Duchovním vůdcem byl básník, trumpetista a zpěvák Raoul Duguay (1939). V letech 1967-1974 natočili 4 alba, tohle je jejich třetí dílo (původně 2 LP, v roce 2001 na CD s pozměněným tracklistem) a rozhodně nejlepší. S druhým albem jim skladatelsky pomáhal Terry Riley. Něco vlastní tvorba, něco si půčili od Bacha a něco od středověkého francouzského básníka a skladatele Guillaume de Machauta (1300-1377). Avantgardní, experimentální, psychedelický jazz-rock, lehce ulítlé, hodně instrumentální, pokud se zpívá, tak úžasně francouzsky. To si představte Cpt. Beefhearta po francouzsku. Vynikající deska pro příznivce Franka Zappy, The Red Crayola a podobně.

Spotify:

Peter Banks – Two Sides Of Peter Banks (1973)

banks

Peter Banks (1947-2013) byl vynikající anglický kytarista známý svým působením v art rockové skupině Yes v letech 1968-1970. Založil také skupinu Flash a hrál krátce s kapelou Bloodwyn Pig. Na jeho sólo debutu najdete mezi spoluhráči Jana Akkermana, Phila Collinse, Steve Hacketta, Johna Wettona. Peter zemřel v 65 letech na infarkt.

The Greatest Show On Earth – The Going´s Easy (1970)

greatest

Druhé, poslední a fantastické album velmi zajímavého anglického oktetu s výraznou dechovou sekcí. Působili v ní bratři Garth a Norman Watt-Royové, které jsem zde před časem zmínil. Pojmenovali se podle amerického filmového dramatu z roku 1952. Hudebně se jedná o odpověď na tvorbu Santany, Chicago a Blood, Sweat & Tears. Na albu je píseň “Magic Woman Touch“, kterou později proslavili The Hollies. Deska se málo prodávala a kapela se v roce 1971 rozešla, muzikanti končí u Suzi Quatro, Marmalade, Q-Tips, Fuzzy Duck atd. Debut z roku 1970 se jmenuje “Horizons“. Obaly obou desek jsou z tvůrčí dílny Hipgnosis.

Oratorium – 1972

oratorium

Jedna garáž v bavorském Hofu a v ní 3 bratři Hornigové (Georg, Rainer, Bernhard), k tomu jejich tři kamarádi, hodně kláves, varhan, klavíru, dvě basy, uhrančivý německý zpěv a je z toho devět parádních skladeb, kraut nejvyšší jakosti. Na CD ještě nevyšlo a původních LP vyšlo jen několik kousků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com