Čp. 8 – Čerstvý vzduch

“Kde je ta síla? Kde je ta síla? Kde je ta síla?” (píseň “Motýlek”)

Připomenu jednu již neexistující, vpravdě kultovní folk (rockovou) skupinu a vrátím se do doby, kdy jsem jezdil tam, kde “vlajka vzhůru letí“. Na plzeňskou Portu v letech 1982-1985. Zaujali tehdy porotu ještě víc, než Jarek Nohavica, Vláďa Merta, bratři Ebeni, Slávek Janoušek nebo Karel Plíhal a to nejen pro mccartneyovský sestřih hlavního hrdiny.

Nebýt filmu Jana Hřebejka “Pupendo“, pravděpodobně by drtivá většina lidí o této skupině neměla ani šajnu. Snad jen ti účastníci festivalů, kterým je dnes, ehm, řekněme 55+, nebo pár zapálených nadšenců. Ve filmu uslyšíte píseň “Prolog života“.

Čp. 8

Karlovarská skupina pojmenovaná podle čísla popisného v Lidické ulici, kde bydleli bratři Jarda a Mirek Ježkovi spolu s kamarádem Jirkou Černíkem.  Základ skupiny, rok založení 1981. Svého času s nimi hrál Petr Linhart, později známý z úžasné party Majerovy brzdové tabulky.

Hlavní postavou byl kytarista, zpěvák, skladatel a vyjímečný textař Jaroslav Ježek (20.9.1957 – 2.12.1985).

jaroslav-jezek-img_0002

Prasynovec slavného hudebníka Jaroslava Ježka z Osvobozeného divadla Voskovce a Wericha. V jeho zpěvu je místy slyšet hlas zpěváka z kultovní americké bandy Pavlov´s Dog Davida Surkampa.

Dvě malé SP desky u Pantonu (1984-1985), jedno LP Jaroslav J. Ježek a Čp. 8 (1991). Pak dlouho nic, až Indies Records vydal v roce 2001 2 CD Čerstvý vzduch, soubor koncertních záznamů. LP Koncert pro chmelojedy (Supraphon 1982) jsem si koupil jen proto, že Čp. 8 na ní měli písničku Hledání č. 3.

Nevyléčitelná choroba plic ukončila životní pouť Jaroslava Ježka ve 28 letech. Pojďme si jeho nesporný talent poslechnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com