David Crosby – If I Could Only Remember My Name (1971) reedice 2021

19.1. 2023 zemřel ve věku 81 let vynikající americký hudebník, ikona světových hudebních dějin, pan David Crosby. Smutná záležitost. O jeho životě najdete všude spoustu info. Pozornost věnuji albům z přelomu 60.-70. let minulého století, která vznikla i díky Davidovi.

Prvním je jeden z milníků folk rockové hudby, mezinárodní čtveřice Crosby, Stills, Nash & Young (CSNY – všichni jsou držiteli ceny Grammy) a jejich debut Déjà Vu (1970). David Crosby (1941-2023) hrál ve slavné kapele The Byrds, odkud byl vyhozen v roce 1967. Angličan Graham Nash (1942) byl členem skupiny The Hollies, kterou opustil koncem roku 1968. Ze začátku toho roku se rozpadla kapela Buffalo Springfield, kde hrál Američan Stephen Stills (1945) a Kanaďan Neil Young (1945). Nejprve vzniklo trio Crosby, Stills & Nash. A o pár měsíců se přidal Neil Young. Ve hře bylo také jméno Steve Winwood (např. Spencer Davis Group, Blind Faith, Traffic). Mezi členy kapely to hodně jiskřilo, každý z nich byl významná a ambiciózní osobnost skladatelská, pěvecká, hráčská. Proto těch alb společně moc nenahráli a Davidou smrtí skončila jakákoliv naděje na případné společné nahrávání. Déjà Vu je po všech stránkách famózní deska.

Členové CSNY si také jeli každý svojí sólo dráhu a na albech si navzájem spolupracovali. Spoluautorstvím písniček, zpěvem, hrou na hudební nástroje, nebo jen přítomností ve studiu. Proto mohla vzniknou nádherná alba.

Davidův debut If I Could Only Remember My Name (1971). Eponymní debut Stephena Stillse (1970). Připomenu také jeho parádní desku Manassas (1972), na které se podílel např. “odpadlík” z The Byrds Chris Hillman, nebo Bill Wyman, dlouholetý člen The Rolling Stones. Prvotina Grahama Nashe Songs For Beginners (1971). A samozřejmě Neil Young. Ze čtveřice se na sólo dráze prosadil nejvíce. Z té doby jsou to Neilova zásadní alba Everybody Knows This Is Nowhere (1969, s kapelou Crazy Horse), After The Gold Rush (1970) a Harvest (1972).

Při poslechu fantastické čtveřice David Crosby, Stephen Stills, Graham Nash a Neil Young, která psala dějiny populární hudby, přeji ničím nerušený poslech.

David Crosby a debut If I Could Only Remember My Name (1971)

Déjà Vu (1970). Kvůli autorským právům a postoji ke streamovacím službám Neila Younga na Spotify chybí některé písničky. Hudební skvost a drahokam nedozírné hodnoty. Úžasně sezpívané vokály. Skladbu Woodstock složila Joni Mitchell. V roce 1974 vydal tehdejší československý hudební vydavatel Supraphon. S neoriginálním obalem.

Obal supraphonského alba

Stephen Stills – 1970.

Graham NashSongs For Beginners (1971)

Neil Young Harvest (1972). Obsahuje hit Heart Of Gold. U nás zpíval Jiří Schelinger (1951-1981) jako “Pojď”.

Neil Young. Down By The River a Cowgirl In The Sand z alba Everybody Knows This Is Nowhere

Neil Young. I Believe In You a Southern Man z alba After The Gold Rush (1970)

Čest Tvé památce, Davide.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com