Kaliho velikonoční pomlázka

Letošní velikonoční pomlázku musíme nechat ve skříni, maximálně můžeme vyjít na dvoreček nebo balkónek a tam si zakřičet, jaká je to “korona” doba. Všichni teď máme trochu víc času a aby vám to hezky utíkalo, připravil jsem pro vás velikonoční hudební pomlázku. Napříč žánry, napříč světem, všem virům navzdory. Bude to tak nějak bez ladu a skladu. Poslouchejte i nadále nejlepší nekomerční Kali & Martin Cool Radio.

Bez ladu a skladu byla slovenská kultovní kapela z Trenčína. Založil ji v roce 1985 tehdy třináctiletý Michal Kaščák. Za totáče neměli na růžích ustláno, až po roce 1989 konečně natočili profesionální album, které vyšlo v roce 1990 jako eponymní, později se objevilo pod názvem Xmetov. Kvalitní post punk, alternativa, funk, jazz. Textově nádhera.

“ľudia moji ja som zistil, že sa mi nechce ani dýchať a tak som sa musel naučiť dýchať prestať.
Skúste to aj vy neobanujete, je to krásna vec takto žiť na svete”. Tohle bych ve svých 13 letech fakt nenapsal….

Urban Verbs byla new wave kapela z Washingtonu, v letech 1980-1981 vydali dvě alba. Působil v ní Roddy Frantz, jeho slavnější bratr Chris zářil v kult kapele Talking Heads. Vynikající kytarista Robert Goldstein zemřel v roce 2016 ve věku 66 let.

Steel Pulse, birminghamská roots reggae parta, která funguje dodnes. Základem bylo trio David Hinds, Basil Gabbidon, Ronald McQueen. S natáčením alb pomáhala celá řada muzikantů. Dlouholetý bubeník Steve “Grizzly” Nisbett zemřel v roce 2011 ve věku 69 let. Debutové album Handsworth Revolution (1978) je náramné. Na ytb najdete fantastický koncert Glastonbury 2015. A také několik sessions u pana Johna Peela.

The La ´ s byla liverpoolská kapela o jediném studiovém albu (1990) a ultra mega hitu There She Goes. Po prvotním vlažném ohlasu se písnička objevila v mnoha filmech, reklamách. Indie rock, jangle pop, alternativa. Nejvlivnější postavou byl Lee Mavers (1962). The La ´s byli na svoji dobu hodně originální a nepodlehli začínající invazi britpopu.

Největší hit The La´s živě v Glastonbury 2005.

Angličtí punkeři The Lurkers na sebe nejvíc upozornili debutovým albem Fullham Fallout (1978). A celkem často leštili kliku v radiu BBC 1 u pana Johna Peela. Krátké, úderné, melodické punkové vypalovačky.

Jdeme do bývalého Sovětského svazu. V roce 1987 natočil režisér Sergej Solovjev kultovní film “Assa“. Perestrojka přestávala fungovat a konec sovětského gorbačovského impéria se blížil. Film je zajímavý nejen dějem, ale také soundtrackem. Poprvé se k posluchačům dostali undergroundové skupiny Аквариум a Кино. Stali se později velmi populárními a sovětský label Μелодия je chtě nechtě musel vzít na milost. Zpěvák skupiny Кино Виктор Робертович Цой zahynul při autonehodě v Rize v roce 1990. Bylo mu 28 let.

“Všichni jsou blázni, jenom já jsem Letadlo“. De facto první česká skupina nové vlny. Soudruzi jim ale hned v 1. minutě hry udělili doživotní červenou kartu, takový ban. Byla to ve své podstatě kultovní kapela. Josef “Mrak” Vondrášek (snažil se navázat skupinou Jižní pól-marně), Petr Václavek, Ivo Heger, Jiří Šimeček. Hostující zpěvačka Lenka Vlachová. Studiové nahrávky neexistují, jen koncert z roku 1982. Ani na ytb toho moc nenajdete. Nostalgické vzpomínky…

Prestižní label Tzadik vydal v roce 1999 vzpomínkové album na úžasného amerického cellistu, skladatele a významnou hudební avantgardní osobnost, pana Toma Coru (1953-1998). Nemá asi moc význam uvádět s kým vším hrál, natáčel, koncertoval, chlastal a tančil. Tom je a zůstane nepřehlédnelnou osobností avantgardy. Skeleton Crew, Curlew, John Zorn, Zeena Parkins, Fred Frith, Amy Denio a mnozí další si nechali jeho nedostižné cello nechat zahrát na svých albech.

Nancy Dupree With Group Of Rochester, NY YoungstersGhetto Reality. Nancy byla černošská americká skladatelka, pianistka a bojovnice za lidská práva. Spolu s dětským školním vokálním sborem natočila úchvatné gospelové album (1970). Vzdávají poctu Jamesi Brownovi nebo Martinu Lutheru Kingovi. Velmi, velmi emotivní.

František Sahula (1963-2008) občasný člen kapely Tři Sestry, zakládající člen party Synové výčepu, vynikající textař, kytarista, zpěvák, skladatel. Velmi nezodpovědný člověk, kvůli chlastu a neplacení alimentů strávil pár let v chládku. Brutálně zavražděn kvůli pár korunám.

Tak a jsme u konce, Kali & Martin Cool Radio dnes končí své vysílání a přejeme Velikonoce dle vašich nejlepších představ.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com