Label Factory Records (1978-1992)

Dnešní dobře naladěné radio se věnuje jednomu hudebnímu vydavatelství, které po mnoho let mělo zásadní význam pro britskou hudební scénu. Zakladatelem labelu byl krátce před svými 30. narozeninami Tony Wilson (1950-2007). Podnikatel, TV moderátor, producent, manažer nočního klubu The Haçienda, ve kterém se zrodil styl rave. Byl velmi blízce a osobně spjat s manchesterskou hudební scénou, proto se mu přezdívalo „Mr. Manchester“ . Jeho jméno stojí za úspěchy kapel The Durutti Column, Joy Division, New Order, Happy Mondays a další. Label finančně zkrachoval, protože ti nejslavnější nejvíce utráceli za natáčení nových alb. O tom, jakou osobností Tony Wilson byl, svědčí fakt, že když předčasně zemřel ve svých 57 letech na infarkt, Manchester se ponořil do smutku a vlajky byly stažené na půl žerdi. Připomenu několik zajímavých, méně známých interpretů, kteří svého času patřili jakýmsi způsobem pod křídla Factory Records.

Royal Family And The Poor – Radio Egypt. Z jejich debutu The Project Phase 1 – The Temple Of The 13th Tribe (1984)

Blurt – Dyslexia. Ze živého alba In Berlin (1981)

To Hell With Burgundy – The Razor Of Truth. Z debutu Earthbound (1989)

X.O.Dus – English Black Boys (1979). Zůstal po nich jediný singl ve stylu experimental reggae a dub.

Orchestral Manoeuvres In The Dark (OMD) jsou velmi populární už od počátku 80. let minulého století. Kromě řadových alb existuje báječná deska Peel Sessions 1979–1983, natočená právě OMD a to živě. Vydáno v roce 2000.

Steve And Gillian – To The Heart Of The City At Night (1990). Stephen Morris, bubeník New Order a Gillian Gilbert (jeho manželka), klávesistka, zpěvačka té samé kapely, tu nechali jediný singl. Zde je.

The Jazz Defektors – 1987. Velmi originální skupina o jednom albu, které vřele doporučuji k poslechu.

Thick Pigeon – Too Crazy Cowboys (1984). Americká dvojice Stanton Miranda (zpěv, basa, perkuse) a Carter Burwell. Ten je známým skladatelem filmové hudby (např. Psycho III). S natáčením desky pomáhali členové New Order – Stephen Morris a jeho žena Gillian Gilbert. Downtempo, synth pop. Kromě albe mají skvělý singl Subway/Sudan (1982).

Swamp Children – So Hot (1982). Jazzovo soulové a latinou ozdobené. To je jediné album manchersterské kapely s velmi zajímavým hlasem dívky jménem Ann Quigley (někdy jako Kalima).

Crispy Ambulance – The Plateau Phase (1982). Debut skvělé manchesterské bandy. Skvělý post punk. Na produkci několika písní se podílel vynikající producent Martin Hannett (1948-1991).

Na závěr si dáme opravdu ty nejslavnější z nejslavnějších. A to hned 3x. Joy Division.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com