Peter Lipa – 68 (2012)

Kdybych měl vybrat mého nejoblíbenějšího slovenského zpěváka, na celé čáře zvítězí Peter Lipa (1943, Prešov).

lipa

Zpěvák, skladatel, textař, dramaturg (dlouhé roky se staral o festival Bratislavské jazzové dni), televizní moderátor a nepřehlédnutelná postava československé hudby. V roce 1967 založil legendární slovenskou skupinu Blues Five (bicí Dušan Hájek, později Prúdy, Collegium Musicum), která na 2.československém beatovém festivalu v Praze dostala ocenění “objev festivalu”. Zůstalo po nich jen pár singlů, které se objevují dodnes na různých kompilacích. V roce 1969 se rozcházejí. V 80. letech se Peter spojil s českým kytaristou Lubošem Andrštem a založili Blues Band, vlastně první československou bluesovou kapelu. Původní sestava excelentní: Ondřej Konrád, Jan Kubík, Vladimír “Guma” Kulhánek, Jaromír Helešic. Natočili dvě fantastická alba. Blues z lipového dřeva (1984)blues_z_lipoveho_dreva_f36ae9242f90edab

a o tři roky později Škrtni, co se nehodí (dodnes čeká na reedici). Mimochodem na této desce se Peter po letech sešel s bubeníkem Dušanem Hájkem.

skrtni_co_sa_nehodi_c6d4d54455de998a

Posléze se vydal na úspěšnou sólovou dráhu, která s různými přestávkami stále trvá. Jen namátkou, alba jako Je to stále tak (1987), Čierny Peter (1998), Bistro (2000), Naspät na stromy (2001), Beatles In Blues (2003), Lipa spieva Lasicu (2005), vše špička a žánrový nadprůměr.

Ke svým 68. narozeninám vydal po sedmileté pauze desku s letopočtem 68, jako neblahou vzpomínku srpnových událostí 1968, které připomíná úvodní Hopeful Spring And Weeping Summer. Peter se obklopil mladými muzikanty (třeba i rapperem, co si říká Opak) a spolu s nimi namíchal skvělou dvanácti písňovou kolekci jazzu, blues, funku, latiny zpívanou slovensko-anglicky, pěkně půl na půl. Na rozdíl od předcházející desky se Milan Lasica podílí textově jen dvakrát. Deska vznikala poměrně dlouho, až to všechno krásně uzrálo, jako to lahodné víno.

lipa-68

 1. Hopeful Spring And Weeping Summer
 2. Čo mám rád
 3. Ghosts
 4. A Bag Of Gifts
 5. Kam sa stratí svetlo
 6. Woodoo Doll
 7. Smiem prosiť?
 8. Water In My Shoes
 9. Stromy na ľúbia postojačky
 10. Úder pod pás
 11. Time
 12. Hmla

Peter Lipa ml. – produkce, klávesy, elektronika, Michal Žáček – saxy, elektronika, Rugger Robin – kytary, Hendrik Merkens – akordeon, Ľubor “Umelec” Priehradník – klávesy, trubka, elektronika,  Svetlana Rymarenko – zpěv

Ze sleevenote:

“Podla mňa je dobrý text základom každej pesničky. A to ostatné je zdanlivo jednoduché. Hudba, melódie, tempá, harmónie, aranžmány, výkony hudobníkov, mix, mastering a po siedmich rokoch je tu moje nové CD. Želám Vám príjemné počúvanie.”

Sympaticky skromné, lidské a pokorné.

Kdyby se Peter narodil např. v Anglii, je z něj dnes absolutní světová superstar vyprodávající nejslavnější sály.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com