Staré desky – 12. díl (Polsko)

Nemám to daleko do Prahy a za totáče jsem často jezdil do Jindřišské ulice, kousek od stanice metra Můstek, do Polské kultury. Dalo se vybírat z nepřeberného množství úžasných desek. Vždyť polský jazz, jazzrock, to je celosvětový pojem. Pojďme společně připomenout ty méně známé skupiny. Polsko té doby, to nebyl jen Niemen, SBB, Marek Grechuta, Anawa, Breakout. Bylo toho mnohem víc.

Paradox – Drifting Feather (1971)

paradox1

Naprostá nekonvenční klasika. Hráli bez bicích, zato s trombónem, fagotem, cellem, bassonem. Na kytaru vynikající Slawomir Piwowar (1953-2015), který později hrál jak s Niemenem (třeba album Aerolit), tak i SBB (Memento s banalnym tryptykiem). Nic jiného nikdy nevydali, v reedici vyšlo v roce 2004.

Spisek Sześciu – Complot Of Six (1975)

spisek

Šestičlenná wroclavská jazz rock fusion kapela a jejich jediné album. Ve své době jedna z nejvyhledávanějších jazzových kapel v Polsku. Hodně dechových nástrojů – saxy, trumpety, trombón.

Gramine – 1974

gramine

Vynikající jazz, soul, blues, funk s úžasným zpěvem Haliny Szemplińské. První ukázka se ve své době dala slyšet v tuzemských rádiích.

Laboratorium – Quasimodo (1979)

quasimodo

Jazz rock fusion kapela natočila několik alb, něco živě, tohle je jejich nejlepší kousek. Na CD včetně několika bonusů v roce 2008. Vyzkoušejte také “Modern Pentathlon” z roku 1976. Pro perfekcionisty existuje 10 CD box Anthology 1971-1988.

Czesław Bartkowski – Drum Dream (1976)

bartkowski

Czesław (1943) je bubenická legenda nejen polského jazzu. Jako sólista vydal jen toto jediné album, ale jinak jeho fantastickou hru uslyšíte na mnoha albech. Zbigniew Namysłowski, Michal Urbaniak, Ursula Dudziak, Czeslaw Niemen, Novi Singers, ale také Freddie Hubbard, Art Farmer, Ben Webster a další.

Dlouhé roky jsem polskou scénu opomíjel, o to více si ji užívám dnes.

komentáře 2

  1. Zdar
    já do polské kultury taky jezdil a top úlovkem pro mě tehdy byli právě SBB a Niemen. Ježíš…to snad už není pravda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com