Staré desky – 14. díl

 Ze starými deskami se vydáváme poprvé k protinožcům i do Afriky, 2x dáme průkopnickou elektroniku a připomeneme zapomenuté jméno z nezapomenutelné skupiny.

Bruce Palmer – The Cycle Is Complete (1970)

bruce_palmer_-_the_cycle_is_complete

Jediné sólo album basáka z legendární a slavné skupiny Buffalo Springfield. S několika přáteli a různými nástroji (housle, hoboj, flétna) natočili psychedelic rock na míle vzdálený stylu Buffalo Springfield. Na albu zpíval později slavný (nejen) funkový zpěvák Rick James. Bruce později nahrával a koncertoval s Neilem Youngem. Zemřel v roce 2004 ve svých 58 letech na infarkt.

Leong Lau – Dragon Man (1976)

leong-lau

Malajsijec čínského původu přesídlený do Austrálie. Jeho životní příběh je hodně zajímavý, zkuste prohledat net. Hudebně nemohl prorazit, náhodně se potkal s Frankem Zappou a ten mu poradil, ať si založí vlastní vydavatelství. To se jmenovalo Sunscape Records. Leong hrál na 7 nástrojů a k natáčení debutového alba si pozval nejlepší hráče ze Sydney. Náramný a úžasný psychedelický blues rock, který na CD až v roce 2014 vydal label Strawberry Rain. Natočil ještě několik alb, pak hudbu pověsil na hřebík, cestoval po světě a v kultuře i ekologii se pohybuje dodnes.

Michael Czajkowski – People The Sky (1969)

czajkowski

Elektronické a průkopnické album zaznamenané na modulární syntezátor Buchla 100 (tvůrci Don Buchla, Morton Subotnick a Ramon Sender). Michael se podílel zásadním způsobem na elektronickém albu Illuminations  (1969) jinak folkové Buffy Sainte-Marie. Producent alba Maynard Solomon (a zároveň ředitel vydávajícího labelu Vanguard Records) okamžitě nabídl Czajkowskému prostor k natočení čistě instrumentálního, improvizačního, experimentálního elektronického alba. Na svojí dobu vskutku revoluční počin.

Na Ytb je celé 40 minutové album, dávám jen 5 minutový vzorek.

Musi-O-Tunya – Wings Of Africa (1975)

musi-o-tunya-wings-of-africa

Tvůrci a průkopníci hudebního stylu “zamrock“, který vznikl počátkem 70. let v Zambii a kombinuje psychedelický rock a funk. Sedmičlennou kapelu (mimo jiné saxy, trubky, klarinet) vedl později známý a slavný Rikki Illilonga. Desku natočili během jediného dne v proslulém Sapra Studiu v Nairobi. Zpívali pouze anglicky. V roce 1976 ještě vydali “Give Love To Your Children”. Deska fantastická.

Silver Apples – 1968

silverapplesdebut

Průkopnické americké elektronické duo vzniklo v roce 1967. Simeon (1938-vlastním jménem Simeon Oliver) a Dan Taylor bicí (krátce si zahrál s Jimi Hendrixem, zemřel v roce 2005). Simeon doma na koleně vyrobil primitivní syntezátor. Ten měl 12 oscilátorů, telegrafní klíč, součástky z tranzistoráku, zvukové filtry a mnoho dalších elektronických nezbytností. Ovlivnili hudební vývoj zásadním způsobem. Kromě tohoto debutu natočili  ještě Contact (1968) a na mnoho let zmizeli z hudební scény. V polovině 90. let se pokusili o comeback, už to nebylo ono, nicméně Simeon koncertuje dodnes.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com