Staré desky – 70. díl

Tak jsme zase u kulatého čísla, slavíme společně sedmdesátku, to znamená tuplák a deset kousků z hudební historie. Vybírejte, poslouchejte, diskutujte, sdělujte své pocity, názory, postřehy, za vše budu vděčný. A samozřejmě parádní poslech všem.

Edition Spéciale – Horizon Digital (1978)

Francouzská prog rock fusion kapela fungující v letech 1976-1978 a mají venku celkem 3 alba. Tohle je jejich poslední a produkoval ho sám slavný Laurent Thibault. Občasný velmi zajímavý ženský vokál v podání Ann Balester. Skupina velmi zajímavá.

William Sheller – Lux Aeterna (1970)

Francouzský skladatel klasické hudby a muzikant.  Syn amerického vojáka a francouzské matky. Lux Aeterna je jeho debut, avantgardní, místy improvizační a velmi free a experimentální. Je to vlastně moderní opera, kterou autor složil pro své přátele. Operní sbory, dramatická hudba s velkou řadou překvapení. Naprosto fantastická deska. Jinak Sheller má diskografii řádně bohatou. Vřele doporučuji!

La Nouvelle Frontière – 1970

Krátkodobě fungující kanadská psych folk rocková kapela, kterou v Montrealu založili dvojčata Richard (kytary, zpěv)  a Marie-Claire (nádherný zpěv ve francouzštině) Seguinovi. Po albu L’Hymne Aux Quenouille se rozešli kvůli komerčnímu propadáku obou alb.

Pitchfork – Eucalyptus (1990)

Post hardcore, math rock, punk. Krátkou dobu hráli, ale to málo, co po nich zůstalo, je nesmírně kvalitní. Pocházeli ze San Diega, kytarista Rick Froberg později působil ve skupině Drive Like Jehu a John Reis zase v Rocket From The Crypt. Vynikající nátěr, který nikde na našich rozhlasových stanicích neuslyšíte. Fakt, nekecám. To musíte na kali music!!

Sway – Human Carnage (1979)

Obskurní belgická jednodeskovka, psych rock smíchaný s novou vlnou a zpívaný v angličtině. Leader a klávesista Yvon Hubert hrál v jiné belgické kapele Laurelie. Na CD dosud nevyšlo, což nechápu.

Tabula Rasa – 1975

Finská hard psych prog rocková kapela z Tampere fungovala taky jen velmi krátce, protože zpívali ve své mateřštině, hráli na flétny, podobali se Jethro Tull, přitom v jejich hudbě je jasný vliv severské lidové hudby. Jejich druhé a poslední album má název Ekkedien Tanssi. Hudba nadprůměrná.

Fayden – Peace Ballads (1970)

Podle názvu interpreta i alba to vypadá na nějaký anglo americký acid psych folk rock. On to tedy vlastně je, něco ve stylu alb Crosby,Stills, Nash & Young, Simon And Garfunkel a podobně. Ve skutečnosti se jedná o německého kytaristu, kteří si vše složil, natočil a nazpíval sám, v angličtině. Obsahuje majstrštyk s názvem Don´t Look Down Medley, cca 12 minutový. Celá deska je brilantní!

Eiliff – 1971

Německá kapela ze Stuttgartu se saxíky, sitárem, anglickým zpěvem a naprosto fantastickou muzikou. Mají pouhá dvě alba a pak se rozešli, někdo do Guru Guru, někdo bůh ví kam. Natočili  ještě album Girlrls ! (1972), pak pauza až do roku 1999 a poté koncertní záznam Bremen 1972 vydaný v roce 2003. Jedna ze zcela zapomenutých, ale zásadních německých kapel 70. let!

 

The Equinox – Hard Rock (1973)

Hard psych rocková anglická kapela, jednodesková, v době  natáčení alba jim bylo něco mezi 16-17 lety, špatné prodeje a v roce 1974 rozchod. Na CD dosud nevyšlo, ale LP reedice je k dispozici, snad španělská. Je to neuvěřitelné, co parádních desek totálně zapadlo a tahle mezi ně rozhodně bez pochyb patří!!

Dexy´s Midnight Runners – Too-Rye-Ay (1982)

Divné, že tuto super bandu dávám do starých desek, když ji poslouchám velice často. Ale ono se na ně už téměř zapomnělo. Nikdy to nebyla kapela, která by patřila mezi top ve svém žánru. Směska popu, pub rocku, folku, keltské hudby, housle, píšťaly, banjo, saxíky, trombón, flétny, akordeon a hlavně nezapomenutelný Kevin Rowland s nezapomenutelným hitem Come On Eileen. Také ostatní jejich alba jsou kvalitní, ale pro tohle já mám velikou slabost.

Come on Eileen, oh I swear (what he means)
At this moment, you mean everything
You in that dress, my thoughts I confess
Verge on dirty
Ah, come on Eileen

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com