Staré desky – 24. díl

Další pokračování seriálu o starých a zapomenutých skupinách a jejich deskách se věnuje jedinému albu již dávno neexistující kapely.

Dom – Edge Of Time (1970)

dom

  1. Introitus
  2. Silence
  3. Edge Of Time
  4. Dream
  5. Flotenmenschen 1 (bonus)
  6. Flotenmenschen 2 (bonus)
  7. Flotenmenschen 3 (bonus)
  8. Flotenmenschen 4 (bonus)
  9. Let Me Explain (bonus)

Gábor Baksay – bicí, flétna, zvonkohra, Lázsló Baksay – basa, flétna, harfa, Reiner Puzalowski  – kytary, flétna, Hans Georg Stopka – klávesy, kytary

Položím vám otázku, které se možná zasmějete.  Co je to krautrock? Mnoho zajímavého se o tomto hudebním stylu dočtete ve výborné knize Petra Ference “Hudba, co si neříká krautrock” (Volvox Globator 2012). Krautrock je výmysl britských hudebních časopisů a má označovat hudební dění na německé (částečně švýcarské) experimentální a rockové scéně 60.-70. let minulého století. Ovšem  sami představitelé tohoto stylu nejsou z označení nijak zvlášť nadšeni.  “Kraut” totiž ve slangové angličtině znamená něco jako “skopčák”.

No a teď si představte tuhle skupinu Dom. 2 Maďaři, Polák a Němec. Je to krautrock, není to krautrock? Chci jen poukázat na to, že škatulkování je mnohdy velmi ošidné, zaměnitelné, málovypovídající a v mnoha případech zcela zbytečné.

Bratři Baksayové utekli s matkou v roce 1956 před sovětskými okupačními tanky z Maďarska do Německa, do Düsseldorfu. Jednomu bylo šest a druhému čtyři roky. O mnoho let později, v roce 1969, založili s polským emigrantem a rodilým Němcem skupinu Dom. Na vlastní náklady a u soukromého vydavatele natočili desku a krátce po jejím vydání se rozešli. Hudebně máme co dočinění s velmistrovským albem. Psychedelic, experimental, meditation, ethno, folk, rock s náznaky avantgardního jazzu. Zpěv pouze sborový, nebo recitace, kytary jen akustické.  Na CD vyšlo v opravdu povedené a rozšířené verzi v roce 2001 na labelu Second Battle. Máte-li rádi Pink Floyd se Sydem Barrettem, německou skupinu Amon Düül, nebo třeba Popol Vuh, Brainticket, Tangerine Dream aj, tak si smlsnete. Je to acid trip pro noční až časně ranní poslech.

Gábor Baksay se dnes věnuje filmové hudbě a reklamě, jeho bratr vystudoval jadernou fyziku a žije v USA, další dva členové bohužel zemřeli počátkem 90. let.

08-dom-cover-back

Celé album:

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com