Světové legendy na radiu FM 0,00

Naše radio dost opomíjí ty, kteří psali historii populární hudby. Jasně, že podle mého názoru. Nebude to o Zeppelinech, Floydech, Beatles, Yes, Genesis atd… Pár zajímavých nahrávek, které vás můžou potěšit. A na počtu předcházejících zhlédnutí záleží pramálo. Začínáme z ostra. To, co předvedl David Byrne se svými Talking Heads na koncertě v roce 1983 (bylo mu krátce po třicítce), je obdivuhodné. A basa Tiny Weymouth? Beze slov.. Celá ta choreografie písně patří do světové výstavní hudební výlohy.

Can. Kultovka a nezapomenutelná kapela. Na jevišti hraje Jaki Libezeit (1938-2017), Holger Czukay (1938-2017), Michael Karoli (1948-2001), Irmin Schmidt (1937) a Rosko Gee. Krátce po této nahrávce se jejich cesty rozešly.

Hudební genius, multiinstrumentalista, skladatel, zpěvák, producent, sexysymbol své generace, trošku také podivín. Prince (Prince Rogers Nelson 1958-2016). Zanechal po sobě ohromné množství nádherných písní. A kdo ho škatulkuje do přihrádky “pop” je “neználek v říši snů”. Sólo na kytaru by nedal ani James Hetfield z Metallicy. A Zpěv? Emoce, emoce, srdce na dlani, rozdal by se. On takový prostě byl.

Našim posluchačům a čtenářům není jistě třeba sdělovat a psát nic o jménu Frank Zappa (1940-1993). Hudební a textový vizionář, provokatér. Na vybraném příspěvku hraje fantastický kytarista, pozdější člen King Crimson, pan Adrian Belew a a fenomenální bubeník Terry Bozzio.

Stále aktivní je také pěvecká legenda Patti Smith (1946). Skladba Gloria, kde na kytaru to skvěle mastí český emigrant, pan Ivan Kral (1948-2020).

Odešel z tohoto života velmi stylově. 2 dny před svojí smrtí a v den svých 69. narozenin vydal neskutečné album Blackstar (2016). David Bowie (1947-2016, vl. jménem David Robert Jones). Davide, jasně, že vzpomínáme. I na Tvé báječné vystoupení na Live Aid 1985. Další slova jsou zbytečná. Byl jsi ta ikona z největších…

Všichni, kteří se účastnili na natáčení posledního Davidova alba museli přísahat, že nikomu nic o jeho nemoci neřeknou..

Kanadská písničkářka Joni Mitchell (1943) v hudební kariéře už nepokračuje, zdravotní problémy to neumožňují. Děkujeme za nádherná a nadčasová alba, kde se spojil folk, jazz, rock s nádherným zpěvem.

Nešťastný osud měla další ikona hudební historie, paní Billie Holiday (1915-1959). Špatní partneři, chlast, drogy…cesta do pekel. Její hlas tu ve všech těch jejích nahrávkách zůstal. Mrazí z toho…

Na závěr jeden z těch hodně mladých, neskutečně nadaných, ale životní osud mu dopřál jen málo let na této planetě. Jeff Buckley (1966-1997) popsal dějiny světové hudby svým jediným albem Grace (1994), kde Cohenovu píseň Hallelujah dostal do nadpozemské dimenze. Jeho otec Tim Buckley (1947-1975), skvělý trubadúr, nikdy nepochopený, stále o sobě pochybující, fetující, pijící, se dožil 28 let. Jeho syn se utopil za nevyjasněných podmínek . Bylo mu něco málo přes 30. Krutý rodinný osud.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com