Čarodějnický rej

Jeden z nejtajemnějších večerů roku je zde. Takzvaná “filipojakubská noc”. V noci ze 30. dubna na 1. máje lidé se snaží uchránit všeho zlého, pálí čarodějnice, zapalují ohně, opékají buřty, popíjí alkohol valné i nevalné kvality. A já vám k tomu pustím z vln našeho radia několik hudebních “čarodějnic”, v tom nejlepším slova smyslu. Dobře se bavte, celý večer, celou noc, až do rána. Vybral jsem pouze čarodějky, které ještě mohou někam odletět. Ty, které už sní svůj věčný sen, nechávám s velkou pokorou a úctou snít.

První “čarodějkou” na scéně je Susan Janet Ballion. Nic vám to neříká? To není možné! Co třeba Siouxsie Sioux (1957). Frontmanka kultovní kapely Siouxsie And The Banshees, která by si na blogu zasloužila samostatný příspěvek. Skladba Spellbound. Původně z alba Juju (1981). Živě z roku 1983 a také z roku 2007. Porovnejte. A přidávám bonus. Dvě Beatles klasiky. Dear Prudence a Helter Skelter. Siouxsie si to naživo parádně užívá.

Druhá čarodějka je z USA. Vokální teroristka, kterou jedni milují a druzí nenávidí. To je Diamanda Galás (1955), avantgardní zpěvačka, pianistka, skladatelka, která ovládá hlasivky v rozsahu 3 1/2 oktávy. No, zkuste si to. Její debut The Litanies Of Satan (1982) se k dnešnímu večeru náramně hodí.

Angličanka PJ Harvey (1969) je naopak velmi oblíbenou zpěvačkou. Rozruch na hudebním trhu způsobila hned svým debutem Dry (1992). Zde záznam z fesťáku Glastonbury 1995.

Čarodějka s uhrančivým, nádherným a nezaměnitelným hlasem, to je Beth Gibbons (1965), známá především z průkopnické kapely (trip hop) Portishead. U Joolse Hollanda živě 1994 a mega hit Glory Box (album Dummy 1994).

Jak může vypadat cover od skupiny ABBA? No fantasticky.

Česká čarodějka se jmenuje Jana (Jane) Kratochvílová (Pope, nar. 1953). Už jsem se tu o ní zmiňoval. S kapelou Heval koncertovala, ale nikdy jim oficiálně nic nevyšlo. Komunistickým režimem byla Jana “emigrována” v roce 1983. Ukázky z koncertu nejsou příliš kvalitní. Jana uměla rock, reggae, pop tak, jako málokdo v ČSSR. Navíc s originálním a nepřeslechnutelným hlasem.

Démonická australská diva Lisa Gerrard (1961), zpěvačka, skladatelka a zakladatelka kultovní skupiny Dead Can Dance. Při první písni, kterou jsem vybral, běhá husí kůže po zádech. Živě slavné téma ze slavného filmu Gladiator.

Jedna z nejuznávanějších “čarodějek” je americká multiinstrumentalistka, zpěvačka, skladatelka, houslistka, manželka bohužel již zesnulého Lou Reeda, paní Laurie Anderson (1947). Humbuk způsobila hned svým debutem Big Science (1982) a následujícím Mister Heartbreak (1984).

Kanadská písničkářka (hrozné slovo), také malířka Joni Mitchell (1943) vydává alba na pomezí folku, rocku, jazzu i popu dlouhá léta. V posledních letech jí trápí zdravotní problémy. Smekněme před jejím nesporným uměním.

Úžasný dobový artefakt. Bob Dylan a Roger McQuinn

Fantastický úvod a speaker s ohromujícím hlasem – Johnny Cash

Novodobou čarodějnicí lze nazvat americkou ďáblici Chelsea Wolfe (1983). Mixuje folk, goth rock, doom metal, experimentuje a báječně zpívá.

A na závěr jedna výjímka. Svým věčným snem už také sní Christa Päffgen (1938-1988), osudová žena, femme fatale mnoha mužů. Všichni ji známe pod pseudonymem Nico.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com