Jazz Q Martina Kratochvíla – Elegie (1977) reedice 2016

Rád bych vás upozornil na nové, mladé, nicméně velice ambiciózní hudební vydavatelství. Mohlo by zajímat všechny nás, co patříme do škatulky post-socialisté a post-komunisté. Label GAD Records založil v roce 2008 v polském městě Sosnowiec podnikatel Michał Wilczyński. Vydáváním CD, později i LP, se věnují od roku 2010. Žánrové rozptýlení je značné. Jazz, rock, soul, funk, elektronika, filmová hudba.

A to nejdůležitější. Na CD vydávají velmi raritní nahrávky ze 60.-80. let minulého století, které byly dříve k dispozici na vinylových deskách, nebo dosud nevyšly vůbec. A protože je to polské vydavatelství, zaměřuje se zejména na vlastní hudební scénu, zejména jazzovou. Proč, to je jasné. Polský jazz je celosvětový pojem.

V září 2015 došlo ke spojení s tuzemským vydavatelstvím Supraphon. Takže by bylo výborné, kdyby i naše české (slovenské) raritky, které dosud leží v archivech, spatřily světlo světa.

A jedna z těch nejzásadnějších desek československé hudební historie se dočkala 16. 9. 2016 velmi vydařené 2 CD reedice právě na labelu GAD Records. Pokud se nepletu, tak nikdy na CD nevyšlo, pokud nepočítám Jazz Q: komplet 8 CD z roku 2010.

Jazz Q Martina Kratochvíla – Elegie

elegie

Na prvním disku je klasika:

 1. Slunovrat
 2. Naděje
 3. Citadela
 4. Tanec
 5. Létavice
 6. Toledo
 7. Žravá dáma
 8. Věštba

Na druhém disku najdete nahrávky Jazz Q  z parádních výběrů “Jazzrocková dílna”, dvě nahrávky s jazzovým orchestrem Československého rozhlasu z roku 1976  a úplně poprvé vychází soundtrack k filmu “Hřiště”.

 1. Živí se diví (Jazzrocková dílna live Lucerna 30.3. 1975)
 2. Tůň (Jazzrocková dílna live Lucerna 30.3. 1975)
 3. Horký vítr (Jazzrocková dílna studio 1976)
 4. Druhý dech (Jazzrocková dílna studio 1976)
 5. Na shledanou, Joan (Jazzrocková dílna studio 1976)
 6. Žravá dáma (JOČR 1976)
 7. Kdo z koho (JOČR 1976)
 8. – 21. Hřiště (soundtrack 1975)

Znělka-Mladý pan inženýr-Rozpaky-Nelehký úkol-Živí se diví-Noční plagiát-Tůň-Na cestě-Stavba-Nová dálnice-Jiskry-Vyznání-Nečekaný příjezd-Rozhovor s otcem

Hrají Martin Kratochvíl, František Francl, Přemysl Faukner, Libor Laun a mnoho hostů. Jan Hrubý, Jiří Tomek, Jiří Cerha, Ladislav Kantor, Petr Kalandra, Lenka Filipová a další.

GAD Records už vydal například Jazz Q – Živí se diví a Temné slunce, Gustav Brom – Polymelomodus nebo některá alba legendárních SBB.

Co na závěr? Někdo si tehdy koupil Jirku Schelingera a Hrrr na ně…, já šel hrrr koupit Elegii. Svobodná volba každého. O tuto skvělou reedici si napíšu Ježíškovi panáčkovi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com