Marek Brezovský/Oskar Rózsa – Hrana (reedice 2011)

Marek Brezovský (15.4. 1974-22.6. 1994) byl bratislavský muzikant, klavírista, skladatel, závislý na heroinu a svoji životní pouť ukončil zlatou dávkou ve věku 20 let. Podobným osudem stiženého Kurta Cobaina z Nirvany přežil jen o pár týdnů. V Čechách se o něm moc neví a i na Slovensku se stal kultovní postavou až po své smrti.

brezovsky

Za života nevydal oficiálně ani notu. Hudební pozůstalosti se ujal jeho otec Ali Brezovský a spolužák a muzikant Oskar Rózsa (v době smrti Marka těžký heroinový závislák).

Album Hrana (výhradní autor hudby Marek Brezovský) vyšlo poprvé v roce 1999 a dočkalo se 2 reedicí (2011, 2015, živého vydání v roce 2012).  Přearanžováno, upraveno a vždy obohaceno o bonusové písně. Pár textů dodala Markova matka, zpěvačka Mirka Brezovská (např. výborné skladby Chcem byť sám a Niekde zvoní hrana). Známá jména slovenské hudební scény – Andrej Šeban, Martin Valihora, Juraj Tatár, Marcel Buntaj, Juraj Bartoš a další. Při poslechu vás mimoděk napadne: tuhle hudbu skládal 16-17 letý teenager??? Vždyť to zní tak moudře, dospěle, má to nespornou kvalitu. A jak by hudba velkého obdivovatele Mariana Vargy, Deža Ursiny zněla dnes? Vždyť by mu bylo něco málo přes 40. O jeho životě byl natočen také celovečerní film.

Hrana (reedice 2011)

2011-05-26-oskar-rozsa

“V diaľke počuť hlasy fanatických más, niekde zvoní hrana niektorému z nás.

Tak prečo, prečo, tak prečo, načo?!”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com