Staré desky – 105. díl (bývalý Sovětský svaz)

Dnešní díl starých desek je věnován zemi, kde zítra již znamená včera. Pojďme se po té širé zemi hudebně rozhlédnout. Oprostíme se od politiky a historie, kolik zla a nenapravitelných škod na našich národech Sověti napáchali od roku 1917 do dnešních dní. Nám jde pouze o hudbu. Vybral jsem alba instrumentální, rusky zpívaná, třeba také lotyšsky. Přeji krásný poslech, přátelé.

Мухомор – Золотой диск (1982)

A začínáme zvesela. Moskevská art rocková kapela fungující v letech 1978-1982. Jejich jediné album vyšlo až v roce 1997. Původně se jednalo o avantgardní rozhlasovou hru. Rusko-anglické citace provokativních básní, experimentální art rock, underground, parodie. Skupina byla oficiálně zakázaná, v roce 1984 vyslýchaná KGB a transportována z Moskvy na povinnou vojenskou službu. Frank Zappa by z této desky měl velkou radost. Fascinující!

Джаз-ансамбль Бумеранг – 1983 

Bumerang byl ethno avantgarde instrumentálně jazzový soubor z kazašské Alma Aty. Hudba kazašsko orientální s folklorními motivy. V 80. letech 20. století vydali ještě další 3 alba. Nadčasové, nadprůměrné!

Игорь Назарук – Коляда. Карпатское Новогодье. Джазовая Композиция (1983)

Igor Nazaruk je ruský brilantní hráč na piano a další klávesové nástroje. Vyhledávaný autor filmové muziky. “Karpatský nový rok” je jeho nejlepší avantgardně jazzový, zcela instrumentální počin. Naprosto fantastické saxy Алексей Зубов. Игорь má ještě několik dalších alb, vše stojí za poslech. Parádní!

Jaan Rääts – Marginalid (1981)

Estonský skladatel a pianista, nar. 1932. Má na kontě celou řadu alb. Marginalid je směs minimalu, elektroniky, klasiky a experimentalu. Fantazie!

Гражданская Оборона – Поганая Молодежь (1989)

Игорь Фёдорович Летов (Jegor Letov 1964-2008) byl ruský hudebník, producent, bojovník proti komunismu, socialismu a pronásledovaný KGB. Kultovní kapelu Гражданская Оборона (Grazhdanskaya Oborona) založil v roce 1982 v sibiřském městě Omsk a na růžích neměla vůbec ustláno, těžká cenzura, zákazy koncertů, žádné vydané desky. Nekvalitní pásky se kopírovaly, říkalo se tomu “magnitizdat”. Anarcho punk, psych rock, noise, prošpikováno ruskými lidovými motivy. Doporučuji k poslechu také další tvorbu, je to hodně zajímavý poslech. Některá alba z poloviny 80. let vyšla až po smrti Летовa.  Úžasné!

Ukázka z další tvorby. Album Оптими́зм (nahrávky z let 1985-1988)

Янка – Не Положено (1992) nahrávky z let 1988-1991

Яна Станиславовна Дягилева (“Yanka” Yana Stanislavovna Dyagileva – 1966-1991) byla od roku 1987 manželkou Jegora Letova, se kterým bojovala proti nesvobodě ve své zemi. Měla české předky. Textařka, kytaristka, skladatelka, zpěvačka, která se vydání svých alb nedožila. Zemřela za záhadných okolností v roce 1991.  Akustické, místy acid folkové i punkové. Celá deska je ryze autorská Янy. Báječné!

Александр Башлачёв – Время Колокольчиков (1990) nahrávky z roku 1986

Александр Николаевич Башлачёв (Aleksandr Nikolaevich Bashlachev 1960-1988) byl předním představitelem sovětského undergroundu, písničkář, skladatel, zpěvák a trubadúr boje proti komunismu. Trpěl duševní nemocí a velmi mlád spáchal sebevraždu, ovšem kdo ví, jak to skutečně bylo. Veškerá jeho tvorba vychází až po jeho smrti. V Sovětském svazu nebyl jen Vladimir Vysockij nebo Bulat Okudžava. Náramné!

Таганский концерт z ledna 1986, natočeno v legendárním moskevském divadle na Tagance.

Дурное Влияние – Неподвижность (1989)

Sovětský post punk, darkwave z Petrohradu a jejich jediné album, které vyšlo v roce 2003.

Dzeltenie Pastnieki – Bolderājas dzelzceļš (1981)

Lotyšská kapela z Rigy hrající new wave, post punk, synth pop zpívaný ve svém rodném jazyce. Bolderājas dzelzceļš je jejich debut a to parádní!!

Поезд Ушёл – …В Замочную Скважину (1984)

Pravý nefalšovaný hard rock z lotyšské Rigy. Natočeno během několika dní v jednom železničním depu na prastarou techniku. Jedno z nejlepších hard alb sovětské hudební historie!! Reedice vyšla až v roce 2016. Píseň Квартира №37 nápadně připomíná katapulťácké “Někdy příště”….

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com