Staré desky – 109. díl

Tuto rubriku jsem pár týdnů zanedbával, tak to dnes napravím. Jdeme na to. Žánrově rozpětí značné. To je správné. Přeji všem krásný poslech, přátelé.

Die Tödliche Doris – ” ” (1982)

Německá ulítlá kapela, kde stěžejní roli hraje Christian Bargeld, nebo spíš známý jako Blixa Bargeld. Ano, ten z Einstürzende Neubauten a ten, co hrával u Nick Cave & The Bad Seeds. Hudba této skupiny je avantgarde punk, experimental, no wave. Desku, kterou vám nabízím, vyšla v reedici ve verzi LP před pár týdny (leden 2019). Tohle fakt jo!! A zkuste i jejich další alba.

Pablo Picasso – Soft Type (1983)

Japonci a jejich jediné album. Velmi, ale velmi povedená věc! Namíchali avantgardu, punk, post punk, dub, experimental. Šéfem byl multiinstrumentalista Makoto Nomura. Zejména jeho alt sax je famózní, stejně jako jeho zpěv v mateřském jazyce. V rozšířené verzi vyšlo na CD v roce 1991. Drahokam!

Petar Ugrin – Samo Muzika (1979)

Petar “Pero” Ugrin byl vynikající jugoslávský jazzový hudebník (1944-2001), rodák ze Záhřebu. Působil v dalších yugo kapelách (Mladi Levi, September aj.), ale taky byl člen Slovinské filharmonie. Bravurně a naprosto dokonale ovládal housle, trubku a křídlovku. Jeho debut a jediné sólo album je náramná jazz fusion s balkánskými motivy. Na CD od roku 2007.  Čest jeho památce. Jeho album je balzám.

The Hope Blister – …Smile’s OK (1998)

Zcela zapomenutá skupina, která svého času patřila pod křídla renomovaného labelu 4AD. Trošku to připomene nezapomenutelné This Mortal Coil. Proč? Protože skotská zpěvačka Louise Rutkowski na jejich albech zpívala. Coververze od Slowdive, Davida Sylviana, Cranes, Briana Eno, Johna Cale a dalších. Co víc si přát? Na cello Audrey Riley (např. The Go-Betweens), stejně jako Sue “Susan” Dench na violu. Sax Richard Thomas, ten hrál na albech kultovní kapeky Dif Juz (i This Mortal Coil). Houslista Chris Tombling hrával s kdekým (Marc Almond, Nick Cave, Blur…).  Křehoučká a něžňoučká muzička.

Kamera Quintet – Kamera In Rock (1998)

Kdo nemá rád covery (předělávky), tak tohle album přejde bez povšimnutí. Jeho škoda. Skladby pro klarinet, fagot, anglický a francouzský roh, hoboj, flétny.Pět italských vysokoškolsky vzdělaných hudebníků předělalo prog rockové legendární skladby a vdechli jim naprosto odlišný ráz, od origošů na míle vzdálený. Co vám budu povídat – však dobře znáte Roundabout, The Musical Box, Song Of The Gulls, Peaches In Regalia, 21st Century Schizoid Man, Uncle Meat, Pilate´s Dream. Tak tohle – a mnohem víc najdete na jediném albu Kamera Quintet. Excelent!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com