Staré desky – 28. díl

Žánrově pestrá pětice starých alb je připravena k objevení.

Gimmer Nicholson – Christopher Idylls (1968)

gimmer-nicholson

Američan Gimmer Nicholson (1946-2000) natočil pouze jediné album. Byl velmi tajemný, záhadný a nic moc se o něm neví. Desku produkoval legendární Terry Manning (ZZ Top, Big Star, Lenny Kravitz a mnoho dalších). Také má prsty v Led Zeppelin III. Na albu je 6 instrumentálních, velice intimních, místy experimentálních kompozic zahraných na akustickou kytaru. Natočeno ve slavném memphiském studiu Ardent. Při natáčení Led Zeppelin III pozval Manning na sklenku vína Jimmyho Page, desku mu pustil a ten byl fascinován. A zcela určitě nějaké motivy později použil (např. Bron-Yr-Aur). Na CD v roce 1994, asfalt letos v únoru.

Gunesh- Rishad Shafi Presents Gunesh 1980-1984 (1999)

gunesh

Dvě legendární sovětská alba na jednom CD. Vokalno instrumentalnyj ansambl pocházející z Turkmenistánu pod vedením bubeníka Rishada Shafiho. Svého času měl o spolupráci s ním zájem Peter Gabriel, ovšem sovětští mocnáři tuhle fúzi nepovolili. Výborný, hodně instrumentální progresívní kavkazsko-muslimský jazz-rock-folk s orientálními vlivy, mnoha dechovými nástroji a občasným vietnamským zpěvem. První album (bezejmenné) vyšlo v roce 1980, druhé Вижу Землю v roce 1984.

Thomas Edisun´s Electric Light Bulb Band – The Red Day Album (1967)

thomas-edisun

4 chlapci z Louisiany ve věku 15-19 let a jejich jediné psych beat power pop album natočené za jediný víkend. Odpověď na Beatles, Monkees, Zombies a podobně. Zpěvák, skladatel a kytarista Richard Orange později spolupracoval se Starship nebo Cyndi Lauper. Vynikající dobový artefakt vyšel na CD v roce 2014.

The Earth Disciples – Getaway Train (1970)

earth-disciples

Neskutečně vyzrálé instrumentální psychedelic soul jazz funkové album čtveřice mladíků z Chicaga. Vymazlená kytara v rukou Jimmy Hollowaye. Jeho otec byl skvělý jazzový saxofonista James “Red” Holloway a hrával s Ettou James, Billie Holiday, Dave Brubeckem, Muddy Watersem atd. Tahle paráda existuje na CD pouze neoficiálně.

Irmin´s Way – Opus: Destroy (1976)

irmin

Jediné album německo-anglické čtveřice, která chtěla zůstat utajená. Psych prog rock zpívaný anglicky. Celé desce vévodí závěrečná 23 minutová Opus Destroy. Na CD v roce 1996.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com