Výborný ročník 1980

V mém soukromém životě byl rok 1980 dost důležitý. Ukončení středoškolských studií, nástup do pracovního procesu, nákup gramofonu československé výroby značky Tesla NC 440. V prosinci toho roku byl zavražděn John Lennon a během celého roku vycházelo neuvěřitelné množství nadprůměrných desek. Některá se na blogu již objevila. Suicide, Glaxo Babies, MX-80 Sound, Durutti Column, Polyrock, Lemon Kittens, Metabolist, The Feelies, Adam And The Ants, Killing Joke, John Gavanti, The Sound, The Pop Group, Pylon, Young Marble Giants . Některá další si právě teď můžete přehrát na Kali radiu. Žánrově vás čeká hodně pestrá masáž. Vybral jsem 15 alb interpretů a skupin, z každého po jedné ukázce. Z různých důvodů (někdy i neznámých) na ně dosud nepřišla řada. Visage, Grace Jones, Pretenders, OMD, Martha & The Muffins, The Cramps, The Soft Boys, The Jam, The Teardrop Explodes, Peter Michael Hamel, Snakefinger, The Nuns, Tuxedomoon, Half Japanese, Squeeze. Byl to prostě pro hudební fanoušky výborný ročník, ten 1980. Krásný poslech všem, přátelé.

Angličtí Visage svým debutem ohromně zabodovali a mega hit Fade To Grey zněl všude. Zpěvák Steve Strange zemřel v roce 2015 ve věku 55 let.

Jamajská zpěvačka, herečka, modelka Grace Jones. Z alba Warm Leatherette dávám cover Roxy Music Love Is The Drug.

Britští The Pretenders 1980, skvělé eponymní album je označováno za jeden z nejlepších debutů rockových dějin. Skladba Brass In Pocket.

Prvotina britských elektroniků a synth popařů Orchestral Manoeuvres In The Dark. Hit Electricity.

Kanadská parta Martha & The Muffins, debutové album Metro Music a pecka Echo Beach.

Začínající US kapela The Cramps s kytaristkou Poison Ivy, deska Songs The Lord Taught Us, zpěvák Lux Interior a I Was A Teenage Werewolf.

Úspěšné album Underwater Moonlight britské skupiny The Soft Boys, hitovka I Wanna Destroy You.

Vlivné new wave a post punkové trio The Jam s frontmanem Paulem Wellerem. Album Sound Affects a písnička That´s Entertainment.

Britská psychedelie z Liverpoolu, kde vládl charismatický Julian Cope. The Teardrop Explodes, veleúspěšný debut Kilimanjaro a skladba Poppies In The Field.

Německý klávesista a elektronik Peter Michael Hamel a jeho šesté album Colours Of Time. Hrála mimo jiné v kapele Between.

Snakefinger (vl. jménem Philip Charles Lithman 1949-1987), byl anglický experimentátor, skvělý kytarista, houslista, dlouhodobě spolupracoval s The Residents. Na jeho druhém albu Greener Postures se podílel Blaine L. Reininger. Úvodní skladba Golden Goat.

The Nuns byla US kapela hrající punk a new wave. Na eponymním debutu zaujme ženský vokál Jennifer Miro (vl. jménem Jennifer Anderson 1957-2011). Písnička Savage.

Americká kultovní experimentální avantgarda Tuxedomoon, kterou založil již zmiňovaný Blaine L. Reininger v roce 1977. Jejich první album Half-Mute je nádherné. Skladba KM/Seeding The Clouds s výraznými saxy.

1/2 Gentlemen/Not Beasts je debut US kapely Half Japanese. Vůbec první skupina, která vydala svou prvotinu jako 3 LP. Punk rock, noise, lo-fi, no wave. Jejich diskografie je bohatá a stojí za to se jí věnovat důkladněji. Skladba Tangled Up In Blue je cover Boba Dylana. Určitě to nepoznáte, je to slušná šílenost.

Squeeze = naprostá new wave britská klasika. V kapele působil později slavný hudební moderátor Jools Holland, první album produkoval slavný John Cale z Velvet Underground. Argybargy je třetí jejich deska. Byl to kasovní trhák a sklízela úspěchy u posluchačů i kritiků. Hitovka Another Nail In My Heart.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com